Göbek Yağlanması Nedenleri

GÖBEK YAĞLANMASI NEDENLERİ

Göbek yağlanması maalesef hem kadınların hem de erkeklerin en büyük problemleri arasında yer alıyor ve yapılan araştırmalar göbek ve bel bölgesinde yağlanma sahibi olanların kalp damar hastalıkları bakımından ciddi birer risk altında olduklarını da gösteriyorlar. Dolayısıyla göbekli olmayı sadece fiziksel görünüm olarak değerlendirmemek, aynı zamanda bunu bir sağlık durumu olarak dikkate almak gerekiyor. Dolayısıyla göbek yağlanması nedenleri hakkında bir kaç bilgiyi ortaya koymak, yağlanmanın önüne gelebilmek için önlem almak gerekiyor. Unutmayın ki kilo almamak kilo vermekten daha kolaydır ve bu nedenle yağları en baştan edinmezseniz onlardan kurtulmaya çalışmak gibi bir derdiniz de kalmaz.

Göbek bölgesinde yağlanmaya sebep olan üç tane temel faktör mevcuttur:

  • İnsülin dengesizliği
  • Hareketsiz yaşam tarzı
  • Şekerli besin alımının çok fazla olması

Bu maddelere göz attığımızda, aslında hepsinin birbiri ile yakından bağlantılı olduğunu görüyoruz. Zira şekerli besinlerin çok alımı zaten insülin dengesizliğine yol açarak diyabete de imkan oluştururken, hareketsiz yaşam tarzı da uzun vadede şeker hastalığına davetiye çıkartmaktadır. Yani aslında bu üç maddenin hepsi bir şekilde göbek yağları ile doğrudan ilintili.

Ülkemizde yüksek karbonhidratlı beslenme düzeninin hakim olması, modern hayatın getirisi olarak genellikle hareketsiz bir şekilde çalışmamız ve ayrıca genetik olarak şeker hastalığına yatkınlık ve karbonhidratlı beslenmenin insülin dengesini bozması, maalesef göbek yağlanmasını mümkün kılıyor.

Dolayısıyla göbek yağlanmasını durdurmak isteyenler günlük bir egzersiz programı belirlemeli, karbonhidrat alımını kısıtlamalı ve insülin dengesizliğine sahip olup olmadıklarını görmek için sağlık kuruluşlarına başvurmalılar. Unutmayın ki spor yapsanız ve karbonhidrat alımını düşürseniz bile hali hazırda bir insülin dengesizliği yaşıyorsanız, göbek yağlanmasına müsait olacaksınız ve hormon düzeylerinizin doktor kontrolünde olması gereken değerlere çekilmeleri gerekiyor.

Yemeklerimizde kullandığımız doymuş yağlara bir son vermek ve zeytinyağı gibi sağlıklı seçeneklere yönelmek, dengeli bir beslenme programına sahip olmak, ekmek yemeyi bırakmak ve bunları stressiz bir hayat ile birleştirmek gerekiyor. Uzmanlar stresten kaynaklanan kortizol hormonunun kilo alımında çok etkili olduğunu ve vücudun kendini korumaya alarak yağ saklamaya başladığını gösteriyor. Dolayısıyla yukarıdaki maddelere ek olarak stres kaynaklarını da ortadan kaldırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.