Gluten Nedir, Zararları Nelerdir

GLUTEN NEDİR, ZARARLARI NELERDİR?

Yayın Tarihi12 Aralık 2016 | BESLENME

Gluten son dönemlerde bir öcü gibi gösterilmeye başlandı ve aslında insanlığın binlerce yıldır onu tüketerek beslendiğini dikkate alırsak bu öcüleştirme kampanyasının sebepleri konusunda pek çok komplo teorisi de öne sürülebilir. Fakat şimdilik gluten nedir, zararları nelerdir sorusunu cevaplayarak gluten hakkında merak edebileceğiniz her şeye bir yanıt arayalım.

Gluten, tahıl ürünlerinin içerisinde bulunan bir protein bileşiğidir ve ekmek, hamurişi gibi ürünler hazırlarken hamurun suya sıkıca tutunmasını sağlayan bu protein sayesinde günümüzde bu kadar çok ekmeğe ve diğer unlu mamüllere erişebiliyoruz. Zira gluteni tahıllardan çıkarttığınız zaman mayalanma ve kabarmanın da gerçekleşmeyeceği söylenebilir. Binlerce yıldır Mezopotamya’dan dünyanın diğer bölgelerine yayılan tahıl bitkilerinin gluten sayesinde bu kadar çok kullanım alanı bulduğu akıldan çıkarılmamalı.

Normalde pek çok insan glutenli besinleri tükettiği zaman herhangi bir sorun yaşamadan onları sindirir ve daha sonra boşaltım sistemi ile artıkları vücudundan uzaklaştırır. Fakat gluten alerjisi ya da diğer adıyla gluten intoleransı rahatsızlığına sahip olanlar ise bunu yapamazlar ve bu rahatsızlığın onlarda çok ciddi etkileri olur. Çölyak olarak da adlandırılan bu rahatsızlık, devamlı gluten tüketimi ile birlikte bağırsaklardaki çıkıntıların da silinmesine sebep olur ve bu durum bağırsakların gıdalardan emilim yapmasını bir hayli zorlaştırır.

Dolayısıyla gluten intoleransına sahip olanların bir an önce glutensiz beslenmeye geçmeleri büyük önem kazanıyor. Çocuklarda gluten alerjisinin erken teşhisi yapılamazsa ciddi bir büyüme geriliği ile karşılaşmak mümkünken, kadınlarda kısırlık ve adet düzensizliği, erkeklerde ise kansızlık ve kemik erimesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Gluten alerjisine sahip olanlar patates unu, soya unu, pirinç unu ve mısır unu kullanılarak hazırlanan besinleri tüketebilirler çünkü bu ürünlerin içerisinde gluten bulunmamaktadır. Fakat dışarıda hazırlanan yemeklerin içeriğini öğrenmek bir hayli zor olduğu için evde yapılmamış olan besinleri tüketmek onlar için ciddi bir risk haline gelmektedir.

Süt ürünleri de çölyak hastalığına sahip olanlarda ciddi bir alerji kaynağı olabiliyorlar ancak keçi sütü ve ürünlerinden yapılan süt ürünlerinde bir problemle karşılaşmak mümkün değil. Ancak kozmetik ve temizlik sanayisinde de glutenin kullanılması sebebiyle hayatın her alanında glutene karşı bir hassasiyet geliştirmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.