Glüten Hassasiyeti Nedir, Nasıl Anlaşılır

GLÜTEN HASSASİYETİ NEDİR, NASIL ANLAŞILIR?

Yayın Tarihi16 Ocak 2017 | BESLENME

Glüten hassasiyeti veya glüten intoleransı olarak adlandırılan rahatsızlık toplum içinde genellikle çölyak hastalığı ile bir tutuluyor ancak tam olarak öyle olmadığı söylenebilir. Zira çölyak hastalığında çok daha ciddi rahatsızlıklar ve hatta hayati risk ortaya çıkarken, glüten hassasiyetinde genellikle hayat kalitesini düşüren faktörler öne çıkıyorlar ve bunlara karşı savaşarak hastanın daha kaliteli bir yaşam sürmesi mümkün oluyor. Glüten hassasiyeti nedir, nasıl anlaşılır diyenler için bu rahatsızlığın biraz detaylarına inelim.

Glüten hassasiyeti, çölyakın aksine hayati risk barındırmaz ve genelde gelişim bozukluklarına da sebep olmaz. Ancak bireyler kendilerinde pek çok farklı hastalığın etkilerini hissederler ve buna taklitçi rahatsızlık adı verilir. Bilhassa geçmeyen eklem ağrıları, migren, alerjiler, fibromiyalji, romatizma, sedef hastalığı döküntüleri gibi pek çok belirti maalesef aslında glüten hassasiyetinden kaynaklanır. Yapılan araştırmalar kollarda çıkan ufak ufak pek çok sivilcenin de bunun işaretlerinden birisi olduğunu gösteriyor.

Glüten intoleransı bulunan bireyler, içeriğinde glüten bulunan gıda maddelerini tükettikleri zaman bahsettiğimiz bu etkileri vücutlarında hissediyorlar ve bu rahatsızlıklardan kurtulmak için ilaçlar kullanıyor, doktorlardan doktorlara geziyorlar. Halbuki glüten içeren gıdaları hayattan çıkararak gerçekten bu rahatsızlıklara sahip olup olmadığınızı kolayca kendiniz tespit edebilir, daha iyi hissetmeniz halinde sonuçları doğrudan görebilirsiniz. Fakat bu konuda yanlışlık olmaması için uyarmak gerekli, eğer muayene sonuçları ve tahliller kesinlikle bu hastalıklara sahip olduğunuzu gösteriyorlarsa, bunun altında glüten alerjisini aramamak gerekli. Dolayısıyla her hasta olanın kendine glüten hassasiyeti sonucunu biçmesi yanlış olacaktır.

Bu rahatsızlık aynı zamanda erkek ve kadınlarda bir kısırlık sebebi de olabiliyor. Çünkü sperm kalitesini düşüren glüten, aynı zamanda adet düzeni ve yumurtlamanın da bozulmasına sebep oluyor ve çiftler çocuk sahibi olmakta zorlanıyorlar. Pahalı ve uğraştırıcı kısırlık tedavilerine göz atmadan önce buğdayı hayatınızdan çıkartmak size bir mucize yaratabilir.

Glüten intoleransı olanlar buğday, yulaf, çavdar, arpa, ekmek, simit, poğaça, kek, pasta, börek, çörek, makarna, pizza, bisküvi, ketçap, salça, hazır yoğurt, çikolatalı süt, mayonez, alkollü içecekler gibi ürünlerden uzak durmalılar ancak unlu mamüller içerisinde karabuğday ile hazırlanmış olanlar glüten içermedikleri için bunları yiyebilirler. Ayrıca pirinç, patates, sebzeler, mısır, bakliyatlar ile tüm et çeşitleri ve kuruyemişler konusunda herhangi bir sorun yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.