Girişimci Çocuk Yetiştirmenin Yolları

GİRİŞİMCİ ÇOCUK YETİŞTİRMENİN YOLLARI

Günümüzde maaşlı bir işte çalışmak ve ömür boyu aynı iş yerinde çalışıp emekli olmak biraz imkansız hale geldi denilebilir. Özellikle de beklenen yaşam süresinin 60’lı yaşlarda olmasına karşın emekliliğin de 60’lara yükselmesi, insanların emekli olmaktan biraz umutlarını kesmelerine neden oldu. Bunun etkilerini gelecekte çok daha net bir şekilde görme imkanımız olacak. Dolayısıyla artık girişimci çocuk yetiştirmenin yollarına başvurma vakti geldi!

Karar Verme Yeteneğini Geliştirin

Bir girişimcinin en önemli özelliği, elbette kendi kararlarını verebilme kabiliyeti. Bunu yapabilmek için onu yetiştirirken kendi ufak kararlarını vermesi hususunda ona destek olmalısınız. Küçük yaşlarda biraz daha sizin kararlarınıza göre hareket eden çocuğunuz, yaşı büyüdükçe kendi istediği şeyleri yapmak isteyecektir ve onu bu konuda sınırlamak ve yasaklar koymak yerine, ona doğru kararı vermesi için bir yol gösterici olabilirsiniz. Bu sayede aldığı her bir kararın bir de sonucuyla karşılaşacağını kolayca öğrenebilir.

Başarısız Olmasına İzin Verin

Bazı aileler maalesef çocuklarının başarısı konusunda takıntılı olabiliyorlar. Derslerden tutun da çocukların gittikleri hobi kurslarına kadar pek çok şeyde başarı takıntısı esas başarısızlığın sebebi olabiliyor. Bunu yapmak yerine, çocuğunuzun zaman zaman başarısız olmasına izin vermeli, ancak bu başarısızlıktan öğrendiklerini anlaması için ona destek olmalısınız. Böylelikle başarısızlığın bir son değil, yeniden denemek için bir fırsat olduğunu anlayacaktır.

Sorun Çözmesini Sağlayın

Çocukların hayatında da çeşitli sorunlar karşılarına çıkar ve bu sorunların üstesinden gelmelerini sağlamak için onlara destek olmanız gerekebilir. Pek çok aile ise direkt olarak çocuğun sorununu kendi çözmek üzere hareket eder ve bu durum çocuğun sorun çözme kabiliyetini köreltir. Burada yapmanız gereken, karşılaştığı sorun ve sıkıntıları çözmesi için onu motive etmek ve sizden fikir almak istediğinde onu fikirlerinizle desteklemek.

Kurallara Karşı Çıkmasını Sağlayın

Eğitim sistemimiz maalesef çocukların kuralları ve ahlaki normları körü körüne takip etmeleri gerektiğini öğretiyor. Ancak girişimcilerin en olmadık anlarda, en alışılmadık şekilde sorunları çözmelerinin gerekmesi, onları biraz standart insanların dışına itiyor. Eğer bir girişimci çocuk sahibi olmak istiyorsanız, toplumun ve çevrenin huzurunu kaçırmadan kurallara karşı meşru mücadeleler içerisine girebileceğini ona öğretin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.