Gıda Zehirlenmesi Nedir

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDİR?

Yayın Tarihi31 Temmuz 2017 | BESLENME

Gıda zehirlenmesi, özellikle yaz aylarında sık karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesi ve maalesef ciddi anlamda hayat kalitesini düşürmekten tutun da ağır vakalarda ölümlere kadar yol açabilen problemlerin müsebbibi. Zira yaz aylarında ısınan havalar nedeniyle gıdaların bozulma ihtimalleri de oldukça artıyor ve bu sorun beraberinde farkında olmadan zehirlenen bireyleri doğuruyor. Özellikle et gibi hassas ürünlerin soğuk zincir ile taşınması sırasında yaşanabilen problemler, gıda zehirlenmelerinin hassas ürünlerde çok daha kolay bir şekilde ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri

Gıda zehirlenmesinde en çok karşılaşılan belirtiler arasında ateş, halsizlik, ishal, karın ve mide ağrıları, kusmalar, bulantılar ve bazen de kabızlık görülmektedir. Pek çok bireyde bunların en az bir kaçının görülmesi nedeniyle hayat kalitesi de ciddi anlamda düşmekte, normal bir yaşantıyı devam ettirmek imkansız hale gelmektedir. Gıda zehirlenmesine sebep olan faktörün çeşidine göre belirtilerin ortaya çıkışı ve şiddeti de değişim gösterebilmektedir. Zira bazen bakterilerden, bazen virüslerden ve bazen de diğer faktörlerden dolayı zehirlenme ortaya çıkabilmektedir.

Gıda Zehirlenmesi Halinde Ne Yapılmalı?

Gıda zehirlenmelerinin pek çoğu iki ila üç gün aralığında kendi kendine geçer ve hastanın pek bir şey yapmasına gerek kalmaz. Ancak iki günü geçen zehirlenmelerde bir doktor kontrolüne gitmekte de fayda vardır. Özellikle ishal olan vakalarda ishalin kanlı olması durumunda, ateş mevcudiyetinde ve besin tüketilemediği hallerde kesinlikle bir sağlık kurumuna başvurmak gerekmektedir.

Bazı vakalarda zehirlenmeden bir iki hafta sonra böbrek yetmezliğinin ortaya çıkması ve kanda problemler oluşması nedeniyle zehirlenen kişilerin dikkatli olmaları ve bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir.

Gıda Zehirlenmesinden Kaçınma Yolları

Gıda zehirlenmesinden kaçınabilmek için sebze ve meyvelerinizi iyi yıkamalı, pastörize süt kullanmalı ve bilinmedik yerlerden özellikle et ürünleri almamalısınız. Balık gibi ürünlerin doğru şekilde soğutulmadıklarında zehirlemeye yatkın olmaları sebebiyle balıkları pazardan değil soğukta bekleten işletmelerden almak da mantıklı olacaktır. Bazı beldelerde musluk suyunu tüketmenin de gıda zehirlenmesine sebep olabildiği unutulmamalı ve temiz bir su kaynağı tercih edilmeli.

Gıda zehirlenmesi çocuklarda çok tehlikeli olabildiğinden, çocuklar ne durumda olurlarsa olsunlar bir doktora görünmelerinde fayda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.