Gereksiz Bebek Eşyaları

GEREKSİZ BEBEK EŞYALARI

Yayın Tarihi25 Haziran 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebekleri çok sevdiğimiz ve onlar bu dünyaya gelmeden önce tüm ihtiyaçlarını tamamlamak istediğimiz bir gerçek. Ancak maalesef bebeklerimizin aslında ihtiyaç duymayacakları o kadar çok şey alıyoruz ki, bunların bir kısmı boşa gidiveriyor. Dolayısıyla gereksiz bebek eşyaları konusunda biraz daha detaylara inmek gerekiyor. Bebeğinizin aslında çok büyük ihtiyaçlarının olmadığını siz de fark edeceksiniz.

Bebek doğmadan yapılan gereksiz harcamalardan en büyüğü yenidoğan kıyafetleridir ve bunun üstüne bir de dostlarımızdan, akrabalarımızdan gelen kıyafetler eklendiğinde hem gereksiz bir stok olur, hem de bu kıyafetlerin bebeğimize uyacağının bir garantisi yoktur. Onun yerine bebek doğduktan sonra bu tip harcamaları yapmak gereksiz masrafların önüne geçecektir. Zira bazı bebekler boyut anlamında yenidoğan klasmanının ötesinde olabiliyor ve kıyafetlere sığmayabiliyorlar.

Bebeğiniz ilk doğduğunda bebek sepeti içerisinde sizin odanızda uyuyacaktır ancak bu sepetlerin ömrü o kadar kısa ki kısa bir süre sonra kendini çöpte bulacaktır. Bebeklerin ilk haftalarında büyüme hızları inanılmazdır ve bu hızdan dolayı hem kıyafetler hem de bu tip eşyalar kullanımdan hemen çıkarlar. Bu tip gereksiz masraflar yerine onun için oyun parkı da olabilen yataklardan alabilirsiniz.

Son zamanlarda ıslak mendilleri ısıtmak için bir makine ortaya çıktı ancak bunun ne kadar gereksiz bir masraf olduğuna değinmek bile suç denilebilir. Zira bebeğinizin sıcak ve soğuk değişimlerinden hiç etkilenmeyen bir laboratuvar bebeği olmasını istemiyorsanız ona böyle bir ürün almayın. Çocukları aşırı steril ortamlarda büyütmek sandığınızın aksine onlar için oldukça zararlı.

Bebeklere ayakkabı giydirmeyi herkes nedense çok seviyor ancak yürüme kabiliyeti olmayan bir bebeğin narin ayaklarını bu tip ürünlerin içerisine sokmak hiç de akıl karı değil. Hatta ayakkabı normal insanlar için bile aslında zararlı ancak dışarıda yürüdüğümüz için onlara mecbur kalıyoruz. Dolayısıyla bebeğiniz yürüme dönemine gelene kadar ona ayakkabı almaktan kaçının ve ayağının doğal olarak gelişim göstermesine müsaade edin.

Bebeğinizin prenses gibi görünmesi gerekmiyor çünkü o bir prenses değil, bir bebek. Bebeğinizi modaya uydurmaya çalışmak yerine gün içinde kırk defa kıyafet değiştireceği için rahat, kolay değişir ve sade kıyafetler almaya dikkat etmelisiniz. Bebeği podyumda yürümeyecek olanlar için kıyafete yatırım yapmak iki gün sonra kenara ayrılacakları için pek de mantıklı değil.

Yürüteçler ise son zamanlarda pek çok gelişmiş ülkede yasaklandılar çünkü kasların orantısız gelişimine sebep oluyorlar. Bebeğiniz için yürüteç fikrini aklınızdan çıkartmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.