Genç Odası Nasıl Döşenir

GENÇ ODASI NASIL DÖŞENİR?

Gençlerin odalarının biz yetişkinlere göre biraz daha kalabalık olduğu, onların sevdikleri pek çok şeye dair eşyaları biriktirmekte veya dekorasyon olarak kullanmakta daha hevesli oldukları da bir gerçek. Dolayısıyla bilhassa küçük odalar için genç odası modellerine göz atarken dikkat etmeniz gereken noktalara biraz değinmeye çalışacağız. Unutmayın, çocuğunuz uzunca bir süre odasını kullanmaya devam edecek ve bu odada yer alan eşyaların hem odanın boyutuna uygun olması, hem de onun için hayatı daha kolay bir hale getirmesi gerekiyor.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, odayı dolaplara boğmamak ve biraz ferah bir alan bırakmak. Gençlerin içinde bulundukları ruhsal sıkıntılar ve ergenlik dönemi dertleri, çok kapalı ve basık bir odanın psikolojik baskısı ile birleşince istemediğiniz sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle bilhassa küçük odalarda bir genç odası tasarımı gerçekleştirirken odanın ferahlığından bir şey kaybetmemesine dikkat etmelisiniz. Anne babalar maalesef her şeyi bir odaya sığdırmak için bu konuda büyük yanlışlar yapıyorlar.

Dikkat edilecek bir diğer konu ise gelecekte bir çocuk daha yapmayı planlamanız halinde onu nereye yerleştireceğiniz. Eğer ikinci çocuğunuz da uzun yıllar birincisi ile aynı odada yaşayacaksa, sonradan bir yatak alarak odayı iyice sıkıştırmak yerine hali hazırda üst alt şeklinde çift yatak barındıran modelleri tercih edebilirsiniz. Hatta bu modellerin bazılarının açılır kapanır ve monte edilebilir olmaları sayesinde yerden de oldukça tasarruf etme imkanınız var.

Gençler genellikle odalarını oyuncaklar, bilgisayarlar, konsollar, müzik setleri, enstrümanlar gibi pek çok öğeyle dolduruyorlar ve bunların uygun bir şekilde odaya yerleştirilmeleri gerekiyor. Ancak küçük odalarda bu eşyaların rastgele yerleştirilmelerinden kaynaklanan sorunların da önüne geçmek gerek. Eğer çocuğunuzun odasında tüm bu eşyalarını yerleştirebileceği boş bir köşe olursa oda daha derli toplu duracaktır. Her boşluğu bir eşya ile doldurmak yerine onun kendine özel eşyalarını da yerleştirebileceği alanlar bırakmalısınız.

Tabii ki ödevler ve dersler için küçük bir çalışma masası ile sandalye de gerekli. Bu masa ve sandalyenin birbiri ile uyumlu olması, ergonomikliği ve rahatlığı da tabii ki doğru fiziksel gelişim için çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.