Genç Kalmak İçin Ne Yemeliyiz

GENÇ KALMAK İÇİN NE YEMELİYİZ?

Genç kalmak hepimizin en büyük isteği ancak maalesef yılların getirdiği yorgunluğun hepimizde yaşlandırıcı bir etkisinin olduğu bir gerçek. Hem çevresel faktörler hem de genel sağlık durumumuz maalesef zaman içerisinde yaşlanmamıza sebep olacaktır ve bundan bir kaçış mevcut değil. Ancak yaşlanmanın etkilerini geciktirmek pekala mümkün ve bunun temel yolu beslenmekten geçiyor. Bol bol yemenin sağlığa iyi geldiğinin sanıldığı ülkemizde, aslında sağlıklı bir şekilde yemenin daha önemli olduğunu anlatmak da zor. Bu nedenle genç kalmak için ne yemeliyiz sorusunun cevabını sizler için değerlendirdik.

Öncelikle, genç kalmak için yenilmemesi gereken şeyleri unutmamak gerekiyor. İşlenmiş gıdalar, konserveler, alkol, kafein gibi uyarıcı maddeler ile fast food besinler, yaşlandırıcı etkileri nedeniyle kesinlikle uzak durulması gerekenler arasında yer alıyorlar. Pek çok kişi ise maalesef hayatlarını bu tip besinler üzerine kurduğundan yaşlanmayı ciddi şekilde hissediyor. 3 beyaz yani un, şeker ve tuz da hayatınızdan uzak tutmanız gerekenler arasında çünkü hepsinin hücrelerimize ciddi zararı bulunuyor.

E peki ne yiyeceğiz dediğinizi duyar gibiyiz. Öncelikle et ürünlerinin insan sağlığı için çok gerekli olduğu biliniyor. Zira et içerisinde yer alan proteinler, vücut tarafından kolayca metabolize edilirler ve kullanılırlar. Ancak sadece tek bir et tipine yoğunlaşmamak, kırmızı et, beyaz et ve balık gibi çeşitli gıdaları değerlendirmek gerekli. Haftada en az bir gün bu et türlerini yemeyi unutmamalısınız.

Tabii ki taze sebze ve meyveler de beslenme düzenimizde büyük bir yer kaplamalılar. Bu ürünleri olabildiğince pişmemiş bir şekilde yemek önemli olsa da, sebzelerde bu imkan çok kısıtlı. Lakin sebzeleri pişirirken onları su buharında buğulayarak pişirmek, besin değerlerinin korunmasına yardımcı olacaktır. İşin anahtarı, bunları olabildiğince az sıcaklığa maruz bırakmak. Çünkü sıcaklık arttıkça besin değerleri bozulmaya ve kullanılamaz atıklara dönüşmeye başlıyorlar.

Doğru bir beslenme düzeninin en önemli noktası, çeşitliliktir. Devamlı et yemek, devamlı sebze yemek, devamlı meyve yemek gibi seçenekler maalesef pek çok önemli besin değerinden mahrum kalmanıza neden olacaktır. Bu yüzden herşeyi güzelce harmanlayarak vücuda ihtiyaç duyduğu maddeleri temin etmelisiniz. Elbette her gün düzenli olarak beslenmeniz gerektiğini ve beslenmeyi sporla destekleyerek metabolizmanın canlanmasını sağlamayı unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.