Gelin Kaynana Sorunları Nasıl Çözülür

GELİN KAYNANA SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLÜR?

Gelin kaynana sorunları nasıl çözülür diyen kadınların ve hatta erkeklerin sayısı o kadar fazla ki, kadınlar kaynanaları ile yaşadıkları sorunlardan bıkarken, erkekler de hem anneleri hem de eşleri ile bu sorunları yaşamaktan sıkılıyorlar. Dolayısıyla bu sorunların üstesinden gelinmesinde herkesin kendine ait bir rolü var ve bu rol kesinlikle atlanmamalı.

Erkekler eşleri ile evlendikleri zaman genelde aileler yeni çiftin evliliğine ciddi anlamda müdahil olmak isterler ve genellikle bu kişi erkeğin annesi olur. Ülkemizde annelerin erkek çocuklarına biraz fazla düşkün olmaları ve çocuklarını kendi ayakları üzerinde durabilecek şekilde yetiştirmemelerinden kaynaklanan bu durum, maalesef beraberinde sorunları getirir. Dolayısıyla konunun öznesinin esasen erkek olduğu söylenebilir. Bu nedenle erkekler her iki tarafın da sahip oldukları bu sorunları dış bir gözlemci olarak çözüme kavuşturmakta sorumluluk sahibiler. Bu yüzden erkeklerin sadece eşlerinin veya sadece annelerinin tarafını tutmamaları, iki tarafın da haklı ve haksız oldukları noktaları onların yüzlerine biraz vurmaları ve ortaya yol bulmaya çalışmaları gerekiyor.

Gelinler ise kaynanaları ile yaşanabilecek sorunları onlara yine saygı göstererek çözmeliler. Zaten problemler yaratmaya meyilli olan erkek annelerine karşı biraz daha dolambaçlı yollardan konuşmak gerekiyor. Ancak saygı ve kibarlığınızı korurken susmanız gerektiğini de düşünmeyin. Yaşadığınız her sorunu eşinize anlatmak yerine kaynananız ile doğrudan çözmeye çalışmalısınız. Bunu yaparken de kendinizi net ve emin bir şekilde ifade etmeyi unutmamalısınız. Ne fazla agresif ne de fazla çekingen bir tavır yeterli olacaktır.

Kaynanaların da elbette her konuda haklı olmadıklarını bilmeleri ve çiftleri kendi hayatlarını yaşamaları gerektiğine alışmaları gerekiyor. Gelinlerini dışarıdan gelen bir yabancı gibi görmek yerine onu aileden birisi olarak görmek, hataları ve doğruları ile onu kabul etmek de büyük önem kazanıyor. Pek çok kaynana maalesef gelinine bir düşman ve oğlunu elinden almaya çalışan birisi olarak yaklaştığından dolayı problemler bir türlü son bulmuyor. Gerekirse erkekler bu fikri annelerine aşılamak için çaba göstermeliler ve bu konuda kendi babalarından da yardım almalılar.

Aileler arasındaki sorunlar ne kadar çok aile bireyi devreye girerse o kadar artar ve bu yüzden ilişkinizdeki sorunları çok gerekmedikçe çekirdek ailenizin dışına açmaktan da çekinmeli ve kendi aranızda çözmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.