Gelecekte Bebekler Tüp Bebek mi Olacak

GELECEKTE BEBEKLER TÜP BEBEK Mİ OLACAK?

Yayın Tarihi30 Mart 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Tüp bebek tedavilerinin her geçen gün daha da popüler hale gelmesi ve çocuk sahibi olamayan çiftlerin, bu tedaviler neticesinde hayallerine erişebilmeleri, tabii ki bu tedavilerin giderek dikkat çekmesine neden oldu. Bir kaç on yıl önce çok düşük olan tüp bebek başarı oranları, artık eskisine göre kat kat daha yüksekler ve bu durum insanların çevrelerinde gördükleri tüp bebek ile doğmuş çocukların varlığının daha da dikkat çekmesinen neden olmaya başladı.

Dolayısıyla gelecekte bebekler tüp bebek mi olacak sorusu, biraz da spekülatif bir şekilde, günlük hayatta bile insanların kafasını kurcalamaya başladı. Halbuki, eskiden çocuğu olmuyor, kısır olarak nitelendirilen çiftler, artık çocuk sahibi olabiliyorlar ve bunun dilden dile yarattığı etki, tüp bebek tedavilerinin çoğunluk olmaya başlayacağı duygusunu uyandırıyor.

Yapılan araştırmalar, tüp bebeğin keşfinden beri yaklaşık olarak 5 milyon çocuğun bu yöntemle doğduğunu gösteriyor. Yani milyarlarca bireyden oluşan dünyamızda, sadece 5 milyon gibi oldukça küçük bir miktarda insan tüp bebek tedavilerinin bir sonucu olarak dünyaya gelmiş.

Doğal Gebelikteki Gerilemeler

Fakat bu konuda o kadar da rahat olmamak gerekiyor. Çünkü insanların doğal gebeliklerinin bilhassa son elli yılda giderek daha zor hale geldiği pek çok araştırma sonucunun konuları arasında yer alıyor. Kısa ve orta vadede her ne kadar bu durum tamamen tüp bebeğe geçileceğinin bir işareti olmasa da, uzun vadede doğal hamilelikler için pek çok riskin bulunduğu belirtiliyor.

Erkeklerde sperm hareketliliği ve miktarının giderek düşmesi, kadınlarda rahim ve yumurtlama sorunlarının daha yaygın hale gelmesi, gelecekte tüp bebek tedavilerinin oranını arttırabilecek sebepler arasında bulunuyor.

Kimyasallar, Toksinler, Hareketsiz Yaşam Tarzı

Son elli yılda insan hayatı büyük bir değişim içerisine girdi. Günümüzde, elli sene öncesine çok daha hareketsiz bir yaşam sürdürüyor, daha fazla fast food ve işlenmiş besin tüketiyor, daha fazla kirliliğe maruz kalıyor, genetiği ile oynanmış besinler tüketiyoruz. Tüm bu koşullar ise maalesef erkek ve kadınların üreme sistemleri üzerinde büyük etkilerde bulunuyorlar.

Aynı zamanda, her an yanımızda bulundurduğumuz elektronik cihazlarımız ve bu cihazların yaydığı elektromanyetik dalgalar ile radyo dalgaları, maalesef insan metabolizmasının dengesinin bozulmasına neden oluyor ve genetik deformasyonları hızlandırıyorlar. Bu zararlı dalgalar ise son elli yıldaki sperm/yumurta bozukluklarının kimyasallarla birlikte temel sebepleri arasında görülüyorlar.

Kısa ve orta vadede bizleri bekleyen böylesine ciddi bir tehdit yok, lakin bilimadamları insanlığın geleceğinin uzun vadede yapay gebeliklere bağlı olabileceğini de belirtmekten geri durmuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.