Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

GECE CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Pek çoğumuz cilt bakımımızı gündüz vakti yapmayı seviyoruz ancak aslında uzmanlar gece yatmadan önce yapılan bakımın çok daha etkili olduğunu belirtiyorlar. Zira gün içinde cildimiz kendini koruma modundadır ancak gece uyurken tamir ve iyileşme süreci içerisine girer. Ciltte bulunan kolajenler ve diğer tamir öğeleri, cildin yapısını onarırlar ve bu onarıcı unsurları bakım ile desteklemek çok daha canlı ve iyi tamir edilmiş bir cilde sahip olmanızı sağlar. Dolayısıyla gece cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna kısa bir cevap vermeye çalıştık.

Gece cildiniz neme ciddi anlamda ihtiyaç duyar çünkü tüm bu tamir süreçlerinde nemli bir ortam gerekmektedir. Dolayısıyla cildinizi yatmadan önce nemlendirmeli, bunu sadece yüz ile sınırlı tutmamalı, tercihen tüm vücudunuza hafif bir nemlendirici uygulamalısınız. Böylece sabah kalktığınızda çok daha ipeksi ve yumuşak bir cilt ile uyanmanın keyfini sürebilirsiniz.

Özellikle bacaklarındaki pütürlü ve gözenekli görünümden şikayetçi olanlar, bacaklarını gece yatmadan önce almalılar. Çünkü ne kadar iyi alsak da bir miktar tüy bacaklarda kalıyor fakat gece uyurken cildimiz biraz şişer ve ısınır, bu şişme ise artakalan tüylerin gözeneklerin içerisine girerek saklanmalarına imkan tanıyor. Gece alınan bacakların sabahleyin çok daha pürüzsüz göründüklerini siz de fark edeceksiniz.

Saçlar da tabii ki geceleyin kendilerini yenileme fırsatı buluyorlar. Fakat bunun için onları saç maskeleri ve bakım yağları ile desteklemelisiniz. Gündüz sadece bir kaç saat saçlarımızda bekleyebilen bu bakım yağları, gece boyunca saçımızda kaldıklarında esas etkilerini gösteriyorlar. Dolayısıyla akşamdan saçlara bakım yapmak ve sabah onları yıkamak en güzel çözümlerden bir tanesi. Lakin uyurken yastığınızın üstüne bir kaç katlı bir havlu sermeyi unutmamalısınız.

Ruj sürdüğünüzde rujun dudaklarınızda parça parça durduğunu fark etmişsinizdir. Bu pütürlü görünüm dudaktaki ölü derilerden kaynaklanır ve bu derileri bal-toz şeker karışımını dudaklarınıza peeling olarak uygulayarak yok edebilirsiniz. Ancak bu işi akşamdan yapın çünkü gece boyunca dudaklarınızın yenilenmeye ihtiyacı var. Sabah hemen rujunuzu sürerek güzel bir güne başlayabilirsiniz.

Eğer dalgalı saçı seviyorsanız yatarken saçlarınızı topuz yapıp yatın ve oluşan dalgaları sabahleyin saç spreyi ile sabitleştirin. Bazıları topuz yerine örgüyü tercih ediyor ancak ikisi arasında bir miktar şekil farkı bulunuyor. Hangisini seviyorsanız onu uygulamaktan kaçınmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.