Geç Ergenliğin Belirtileri Nelerdir

GEÇ ERGENLİĞİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ergenlik dönemi gençlerin biz yetişkinler ile en çok çatışmayı yaşadıkları dönem olarak karşımıza çıkıyor çünkü çocukluktan yetişkinliğe geçmeyi temsil eden bu dönemde, kendi kimliklerini bulabilmek ve toplumdaki yerlerini sağlamlaştırabilmek için büyük çaba gösteriyorlar. Bu durum ise ortaya çıkan tam anlamıyla yeni bir bireyin yaşadığı sürtüşmeleri körüklüyor. Fakat anne babaların büyük bir korku ve anlaşmazlık ile karşıladıkları ergenlik dönemi, maalesef bazen gecikebiliyor ve geç ergenliğin belirtilerine bu nedenle hakim olmak gerekiyor.

Ergenlik yaşı günümüzde erkekler için 14, kız çocukları içinse 13 olarak kabul ediliyor ancak son dönemlerde bu yaşın daha da geriye doğru ilerlediğini görmek mümkün oluyor. Yani son senelerde erkeklerin 14 yaşından daha önce, kızların ise 13 yaşından daha önce ergenliğe giriş yaptıklarını görmek mümkün. Belirtilen bu yaşların ardından her iki cinsiyet için de ergenliğin başlamamış olması, geç ergenlik olarak adlandırılmaktadır. Elbette bunu bilebilmek için ergenlik belirtilerine dair fikir sahibi olmak da gerekli.

Erkek çocukların testislerinde büyüme, cinsel bölgede tüylenme ve kıllanmanın artması, sivilcelenme ve yüzdeki sakal-bıyıkların artması ergenliğe girmenin en büyük belirtileri arasında fakat pek çok çocukta hızlı boy artışı da yine bu belirtilerle ortaya çıkıyor. Kız çocuklarında ise adet görmeye başlama, kol altı ve cinsel organ çevresinde kıllanmalar ve erkeklere göre az da olsa boy uzaması ergenliğin en büyük belirtileri arasında. Ergenlik dönemi aşağı yukarı 5 sene içerisinde tamamlanmakta ve gençler yetişkinliğe geçişlerini tamamlamaktadırlar.

Geç ergenliğin kızlardaki en büyük belirtisi 13 yaştan sonra göğüslerde büyüme gerçekleşmemesi ve 17 yaşa kadar adet görülmemesidir. Kız çocuklarında bu tip net fiziksel ve anatomik değişimlerin gerçekleşmesinin gerekliliği, geç ergenliği tespit etmeyi daha kolay kılıyor. Fakat erkek çocuklarda 14 yaşın ardından testislerde büyümenin olmaması ve 5 yılda sonra da ergenliğin devam etmesi gibi biraz daha muallak belirtileri dikkatle değerlendirmek gerekiyor.

Geç ergenlik her ne kadar kızlarda da görülebilse de, temelde erkek çocuklarda ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Kız çocuklarındaki geç ergenlik vakaları genellikle başka rahatsızlıklarla birlikte ilerlemektedir ancak erkek çocuklarında illa ki bir rahatsızlığın belirtisi olmak zorunda değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.