Gebelikte Vitamin Kullanımı

GEBELİKTE VİTAMİN KULLANIMI

Yayın Tarihi23 Ocak 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Gebelik döneminde anne adaylarının vücutlarının besin isteği artar çünkü artık vücut hem kendini daha fazla desteklemek zorundadır hem de bebeğin yeni ihtiyaçları ortaya çıkar. Özellikle hamileliğin başlarında ve sonlarında yaşanan hızlı fiziksel değişimler, beslenmenin bu dönemlerde en önemli öğelerden birisi olmasını sağlar. Kadınların aşermesi de tam olarak beslenmeye olan ihtiyaçlarından kaynaklanır ve bu nedenle sizler için gebelikte vitamin kullanımı hakkında bir kaç temel bilgiyi vermeye çalıştık.

Öncelikle, doğru bir beslenme düzeni olmadığı sürece vitamin desteklerinin işe yarayacağını düşünmeyin. Zira bu besin destekleri, beslenmenin tam olarak kapsamadığı bazı ufak konularda size eksikleri tamamlama şansı verirler ancak bütün bir beslenme düzeninin yerine de geçmezler. Dolayısıyla öncelikle iyi ve dengeli bir beslenme programına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Sadece haplara güvenerek gebeliğinizi devam ettiremezsiniz.

Hamilelik planlanıyorsa, henüz başlamadan önce folik asit kullanımına başlanmalıdır. Zira B vitaminleri grubunda yer alan folik asit, bebeğin bilhassa ilk haftalardaki gelişim geriliklerine karşı büyük bir önlem alınmasını sağlamaktadır ve doktorlar nasıl bir doz kullanılması gerektiğini hamile kadınlara belirtmektedirler. Eğer gebe olmayı düşünüyorsanız bir kadın doğum uzmanına giderek folik asit konusunda gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Bunun yanında kalsiyum, demir, omega-3 içeren besin destekleri de gebe kadınlar için önem kazanıyor. Kalsiyumu süt ürünlerinden bol miktarda almak mümkün iken, omega-3 ise hem kuruyemişlerden hem de balıklardan bol miktarda alınabilmektedir. Demir ise pek çok yeşil yapraklı sebzede bulunmaktadır ve bazı kuruyemişlerin de içeriğindedir. Eğer bunları yeterince tüketmiyorsanız onları içeren vitamin desteklerini tercih edebilirsiniz.

E vitamini, C vitamini ve beta-karoten vitaminleri ise hamile kadınlar için kritik olan antioksidan bileşenler arasında yer alıyorlar ve bu nedenle onları da vitamin desteklerinden temin edebilirsiniz. Fakat unutmayın, yeşil sebzeler, turuncu meyve ve sebzeler, bu antioksidanlar bakımından çok zenginlerdir ve mümkün mertebe vitamin kullanımı yerine doğal kaynaklarından bu vitaminleri elde etmeye çalışmalısınız.

Özellikle belli vitamin ve minerallerin eksikliğini yaşıyorsanız, bunlar uzman doktorlar tarafından tespit edilmelidirler ve sonucunda onların size yazdığı vitamin desteklerini kullanabilirsiniz. Kendi başınıza vitamin desteği almaya başlamayın çünkü bazı vitaminlerin fazlası da azlığı kadar zararlı olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.