Gebelikte Sigara İçmek Bebeğe Zarar Verir mi

Gebelikte Sigara İçmek Bebeğe Zarar Verir mi?

Bundan yıllar önce sigaranın zararlı konusunda henüz yeterince bilgili değildik ve bu nedenle hamile kadınların bile rahatça sigara içtiklerini görüyorduk. Günümüzde ise onun hem anne adayı üzerinde hem de bebek üzerinde çok ciddi etkilerinin olduğu kanıtlanmış durumda. Hatta hamile olmayan kadınlar ve erkekler de sigaranın ciddi zararlarından nasiplerini alıyorlar ve bu nedenle uzmanlar sigaradan her koşulda uzak durulması gerektiğini belirtiyorlar. Hamilelikte sigara içmek bebeğe zarar verir mi diyenler için bu işin en özel detaylarına indik.

Bu noktada ilk bilinmesi gereken şey, hamilelik döneminde anne kanında dolaşan neredeyse tüm maddelerin, bebeğe de kordon vasıtasıyla geçebildiği. Yani sigara vasıtasıyla alınan nikotin ve diğer zararlı maddeler, doğrudan akciğerlerden kana geçiyorlar ve bu da aynı maddelerin bebeğe geçişine sebep oluyor. Dolayısıyla sigara içen annelerin bebeklerinin de bir nevi sigara içtiklerini kesinlikle belirtmek gerekiyor.

Yapılan araştırmalar, sigaranın erken doğum riskini çok arttırdığını ve bu nedenle gebelikte sigara içmenin erken doğuma sebebiyet vermede bir numara olduğunu gösteriyorlar. Bu durum ise bebeğin henüz yeterince gelişmeden anne karnından ayrılmasına ve özel bir bakıma ihtiyaç duymasına sebep oluyor.

Bunun yanında sigara içenlerin kanlarında bulunan oksijen oranı düşer ve besin maddeleri de zarar görür. Bebek ise zaten annenin bedeninden oksijen ve besin çektiği için, hem annenin sağlığı tehlikeye girer hem de bebek ihtiyaç duyduğu maddelerin tümünü almakta zorlanır. Bu durum bilhassa gelişim geriliklerine sebep olarak bebeğin hayata eksik başlamasına neden olur.

Bazı gebe kadınlar, yüksek tansiyon eğilimine sahiptirler ve sigaranın kan damarlarını daraltması, yüksek tansiyon riskini daha da yükseltir. Bu durum hem anneye hem de bebeğe zarar verir çünkü gebelik süresince tansiyonun ne çok yüksek ne de çok düşük olması gerekir.

Elbette bebeğin anne karnında ölmesi, plasentanın çok erkenden ayrılması, bebeğin solunum sıkıntıları ile doğması, anne sütünün azalması gibi pek çok diğer olumsuz faktör de sigara içen annelerde daha fazla görülmektedir. Unutmayın ki hem gebelikte hem de emzirirken sigaradan kesinlikle uzak durmak gerekir. Ayrıca emzirme olmasa bile kesinlikle çocuğun bulunduğu bir ortamda sigara içmemek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.