Gebelikte Şeker Yükleme Testi

GEBELİKTE ŞEKER YÜKLEME TESTİ

Şeker hastalığı kandaki yüksek şeker seviyeleriyle tanımlanmaktadır ancak gebelik öncesinde şeker hastalığına sahip olmayan anne adaylarında, gebelik sırasında gestasyonel diyabet olarak adlandırılan bir gebelik şekeri de ortaya çıkabiliyor. Önceden şeker hastası olan kadınlarda ölçümlerin gebelikte daha zor hale gelmesi ve insülin ayarlamalarının yapılması zorunluluğu, bunun yanında geçmişte şeker hastası olmayanlarda da gebelik şekerine dair tanıların konulması gerekliliği, gebelikte şeker yükleme testinin önem kazanmasına neden oluyor.

Gebelik Şekeri Nedir?

Gebelik öncesinde şeker hastalığına sahip olmadığı halde bazı anne adaylarında hamilelikte kandaki glikoz seviyesi yükselir. Bu yükselme ise gebelik diyabetinin bir işaretidir ve 24. ila 28. haftalarda yapılacak olan şeker yükleme testi ile rahatsızlık kesin olarak tanımlanabilmektedir. Bu şeker yükleme testi şeker su testi olarak da halk arasında adlandırılmaktadır.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

24. ve 28. haftalar arasında uygulanacak olan şeker yükleme testinde, ilk olarak anne adayına 50 gramlık bir glikoz içirilir. Glikozun içilmesinin ardından bir saat sonra kanda bulunan glikoz miktarı ölçülür ve kandaki glikoz miktarının 140 mg/dl’nin altında olması halinde gebelik şekerinin olmadığı düşünülür. Ancak glikoz miktarı belirlenen bu sınırın üstünde çıkarsa, bu defa 3 saat boyunca devam edecek bir test 100 gramlık bir glikoz ile tekrarlanır.

İkinci testin ardından kesin bir tanı koymak mümkün olmaktadır ve test sırasında çok yorulmamak, bir şey yiyip içmemek ve rahat bir ortamda bulunmak, testin sonucunun doğruluğu açısından önem arzetmektedir.

Gebelik Şekeri Neden Tehlikelidir?

Gebelik şekeri, hem anne adayları hem de bebekler için büyük bir risk taşımaktadır ve gebelik öncesinde de şeker hastalığına sahip olanlarda ise bu zararların potansiyel büyüklükleri biraz daha yüksek olmaktadır.

Kadınlarda gebelik zehirlenmesi, erken doğum, düşük, tansiyon gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilen gebelik şekeri, bebekte ise bebeğin fazla kilolu olması gibi sorunların da sebebidir. Gebelik öncesinde şeker hastası olan anne adaylarının bebeklerinde bazı anomaliler olması da mümkündür ancak gebelik şekeri ile şeker hastalığı başlayan annelerin bebeklerinde anomaliler görülmemektedir.

Gebelikte Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Gebelik şekerine sahip olan annelerin farkedecekleri ilk belirti, sık sık susuzluk hissetmek, kilo kaybı yaşamak, çok fazla yemek istemek, çok sık idrara çıkmak ve yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk gibi durumlardan oluşmaktadır. Fakat bu belirtilerin her anne adayında ortaya çıkmaması nedeniyle her gebede bu testler uygulanmaktadır ve olası riskler ortadan kaldırılmaktadır.

Gebelik Şekerinin Tedavisi

Gebelik şekerine sahip olan anne adaylarına insülin tedavisi uygulanmaktadır ve bunun yanında çeşitli diyetler, spor ve egzersizler gibi ek uygulamalar ile olabildiğince hafif bir şekilde rahatsızlık tedavi edilmektedir. Hafif vakalarda sadece diyet ve egzersizler yeterli olurken, ileri vakalarda ve vakanın kontrol altına alınamadığı hallerde, direkt olarak insülin verilerek rahatsızlık kontrol altına alınmaktadır.

Gebelik Şekeri Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Anne adaylarının gebelik şekeri ile gebeliklerini devam ettirmeleri, bebeğin iri doğmasına neden olabilir ve bu durumda sezaryen doğumun mecburi hale gelmesi, doğum sürecini biraz daha zorlaştırabilir.

Bunun yanında hem annede hem de bebekte yüksek tansiyon riskinin artması, erken doğum ihtimalinin artması, bebekte düşük kan şekeri rahatsızlığının oluşma ihtimali, solunum zorlukları gibi çeşitli diğer rahatsızlıklar da gebelik şekerinin kontrol altına alınmasını gerektirmektedir. Bazı vakalarda anne karnında bebeğin ani ölümü de gerçekleşebilmektedir.

Şeker hastası olan annelerin bebeklerinde de Tip 2 Diyabet gelişmesi ihtimalinin normal annelere göre daha yüksek olduğu görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.