Gebelikte Kabızlık Nasıl Geçer

GEBELİKTE KABIZLIK NASIL GEÇER?

Gebelikte kabızlık nasıl geçer sorusunu neredeyse her hamile kadının kendine sorduğu bir gerçek çünkü bu sorundan o kadar çok kişi muzdarip ki, bir çözüm bulmak için yapmayacağımız şey yok. Ancak gebelikte ortaya çıkan kabızlıkla ilgili biraz daha detaylara girmek ve bu rahatsızlığın sebeplerini de bir değerlendirmek gerekiyor. Cevabını merak ettiğiniz bu soru için bilgilendirmelerimize hemen başlayalım.

Hamilelik döneminde kadın vücudunda çok ciddi bir hormonal değişim meydana gelir ve annenin vücudu en büyük önceliği bebeğin beden içerisindeki bakımına verir. Dolayısıyla bu aşamada hormonların düzenlenmesi de anneden çok bebek için uygun olan hale gelir. Bunun yarattığı fiziksel ve ruhsal etkiler, bağırsaklardaki hareketlerin yavaşlamasına ve midenin sindirimi daha uzun sürede gerçekleştirmesine neden olur. Her iki bölgedeki sindirimin yarı yarıya yavaşlamış olması, bağırsaklarda bulunan dışkıdan fazla miktarda sıvı emilmesi sonucunu doğurur ve bu durum dışkının ilerlemekte zorlanan katı bir parça haline gelmesini sağlar.

Zaten bağırsaklarda zor bir şekilde ilerlemeye başlayan dışkı, bir de rahimde büyüyen bebeğin bağırsakları sıkıştırması sonucunda iyice ilerleyemez bir hale gelir. Zira artık mekanik anlamda bir engel katılaşmış dışkının bağırsaklardaki hareketlerini zorlaştırmaktadır. Çok fazla kabızlık sorunu olanlarda bağırsak ve anüs rahatsızlıklarının da baş göstereceği bilinmelidir.

Bu nedenle ilk olarak bol bol sıvı tüketmeli, vücudun bağırsaklardan sıvı çekme ihtiyacını azaltmalısınız. Bunun yanında bol lifli gıdaları tüketmek, bağırsakları hareketlendirecektir ve bu sayede kabızlık sorunu azalacaktır. Bilhassa meyve ve sebzeler, kuru baklalar ve tahıl ürünleri, bağırsaklardaki hareketleri hızlandırdıkları için kabızlık sorununa çare olabiliyorlar. Bilindiği üzere kuru meyveler de kabızlık karşısında ciddi bir etkiye sahip oluyorlar.

Pek çok anne adayı gebelikte yeterince hareket etmez ancak fiziksel hareketliliği korumanın bağırsak hareketleri üzerindeki olumlu etkileri biliniyor. Bu nedenle anne adaylarının günlük egzersizlerini gerçekleştirmeleri, düzenli yürüyüşlere çıkmaları gerekiyor. Tabii ki bunun düzeyini doktorunuz belirlemeli ve bilhassa düşük tehdidi altında olanlar biraz daha dikkatli olmalı. Fiziksel hareketlilik hem bebeğe giden oksijeni arttıracak, hem bağırsaklarınızı hareketlendirecek hem de formunuzu korumanıza yardımcı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.