Gebelikte Jinekolojik Muayene ve Vajinal Ultrason Yapılması Zararlı mı

Gebelikte Jinekolojik Muayene ve Vajinal Ultrason Yapılması Zararlı mı

Hamilelik döneminde anne adaylarının heyecanı çok yüksektir çünkü bu süreçte bebeğin gelişimini sürekli takip ederler ve onun sağlıklı bir şekilde doğmasını arzularlar. Ayrıca bebeklerine dair kurdukları hayaller de bu heyecanın aylar geçtikçe artmasına sebep olur. Lakin bebeğin sebep olduğu bu heyecan bazen yerini kaygılara bırakır çünkü her anne bebeğine herhangi bir zarar gelmesinden, gelişiminde bir problem olmasından korkar. Bu korku genellikle muayene ve ultrason sırasında zirve yapar ve bazen anne adaylarını uyku bile tutmaz olur.

Pek çok hamile anne, gebelikte jinekolojik muayene veya vajinal ultrason yapılması zararlı mı sorusunu kendine sorar ve bu konuda araştırmalar yapar. Sizler için vajinal muayene, elle muayene, vajinal ultrason gibi tüm muayene yöntemlerine dair bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

Gebelikte Muayene Prosedürleri

Gebelik döneminin özellikle başlarında, henüz bebek çok küçük olduğundan ve ciddi bir kütle sahibi olmadığından, elle veya spekulum adlı aletle vajinal muayene gerçekleştirilirken, ultrason da karın üzerinden değil vajinal yoldan gerçekleştirilebilmektedir. Zira vajinal ultrasonun karın üstünden yapılan ultrasona nazaran çok daha iyi ve net sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Bu ultrason incelemesinin hem bebeğin kalp atışlarının tespit edilebilmesi hem de rahimde bulunabilecek miyom gibi yapıların tespit edilmesinde büyük bir önemi bulunmaktadır. Elle vajinal muayene ise bilhassa kanamalar yaşayan anne adaylarının bu rahatsızlıklarının tespitinde kullanılmaktadır ancak ilerleyen aylarda rahim ağzının ne kadar açık olduğunu görebilmek için de elle muayene uygulanabilmektedir.

Lakin ilerleyen aylarda hem artık bebeğin düşük riskinin çok az olması nedeniyle kritik rahatsızlıklar ortaya çıkmazlar hem de bebeğin kütlesi ve hacmi, karın üstünden yapılacak bir ultrason muayenesini mümkün kılar. Dolayısıyla elle ve vajinal yoldan yapılan müdahaleler yerini basit ultrason uygulamalarına bırakır.

Gebelikte Vajinal Muayenenin Riskleri

Gebelik döneminde vajinal yoldan yapılan muayene ve ultrason uygulamalarının herhangi bir şekilde bebeğe veya hamileliğe zararı yoktur. Zira bebek rahmin içerisinde güvenle durmaktadır ve kullanılan cihazlar sadece rahim ağzına kadar kullanılırlar. Yani rahmin içerisine herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Fakat ilerleyen haftalarda kromozomal rahatsızlıkların riskleri değerlendirildiğinde risk düzeyi yüksek çıkarsa, amniyon sıvısından örnek alınması gerekebilir lakin bu bambaşka bir operasyon olduğundan standart muayene ve ultrason incelemeleri konusunda bağımsızdır.

Vajinal yoldan yapılan bu muayeneler, özellikle gebeliğin başlarında annede veya bebekte ortaya çıkabilecek problemlerin tespitinde büyük önem taşımaktadır. Bu mümkün olan problemleri kısaca bir listelemek gerekirse;

Rahim ağzı uzunluğunun belirlenmesi gereken haller:

  • Vajinadan düşen parçaların tespiti
  • Rahim ağzına dikiş atılması gerekliliği
  • Servikal yetmezlik
  • Su gelmesi şüphesi
  • Rahim ağzına dair hastalık şüphesi
  • Dış gebelik şüphesi
  • Düşük şüphesi
  • Bebeğin kalbine dair inceleme

Vajinal yoldan yapılan el muayenesi veya ultrason muayenesinin engellenmesi, varolan problemlerin görülmesine engel olabilir ve bunların risksiz operasyonlar olmaları nedeniyle anne adaylarının çekinmeden uygulatmaları gerekmektedir. Zira doğru bilgiler edinilmediğinde bebek daha fazla risk altına girebilir ve hem onun hayatı hem de annenin hayatı tehlikede olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.