Gebelikte Beta HCG Değeri Kaç Olmalıdır

GEBELİKTE BETA HCG DEĞERİ KAÇ OLMALIDIR?

Gebelik bekleyen kadınlarda gebelik hormonları en net olarak kanda ortaya çıktığı için, kan tahlili sonuçları en doğru bilgiyi verir. Kanda gebelik testinde bakılan hormon, Beta HCG’dir. Kanda Beta HCG değeri gebeliğin başladığı andan itibaren kontrollü olarak yükselirr. Beta HCG, progesteron hormonunun üretilmesini sağlar. Progesteron hormonu da hamilelik süresinde düşük yapılmasını önler.

Gebelik için Beta HCG değeri kaç olmalıdır?

Gebe olmayan bir kadının kanındaki Beta HCG değeri 0 – 10 mIU/ml arasında olmalıdır. Gebelikte Beta HCG değerinin kesinlikle en az 5-10 mIU/ml üzerinde olmalıdır. Gebeliğin başında bu değer iki günde bir iki katı şeklinde artar. Bu değer iki katı bir artış göstermiyorsa, bir sorun olabilir. Bu durum daha çok dış gebelik vakalarında görülür. Zira dış gebelikte de kan testinde Beta HCG değeri beklenen düzeyde çıkar. Fakat sonrasında beklenen artış olmaz. Bu bakımdan dış gebelik durumuna erken tanı için test şarttır. Ancak ultrason çekilmeden ve gebelik kesesi görülmeden kesin olarak gebelik kesinleşmez.

Beta HCG ne zaman yükselir?

Beta HCG döllenme gerçekleştikten sonraki 8. günden itibaren yükselmeye başlar. Gebelik ilerlediğinde ise bu değerin yükseliş hızı azalır, normal seyreder.

Tüm bunların dışında Beta HCG değeri; dış gebelik, boş gebelik, mol gebelik gibi durumlarda da yükselir. Bu bakımdan hormonun normal gebelikten mi, yoksa diğer sorunlardan mı yükseldiğini öğrenmenin en kesin yöntemi, kan testinin ardından yapılacak ultrason muayenesidir.

Beta HCG nedir, ne değildir?

 • Beta HCG değerine bakılarak kadının gebe olup olmadığı kesin olarak anlaşılabilirken, gebeliğin kaç haftalık olduğu ise yaklaşık olarak belirlenebilir. Zira gebelik haftası hakkında en doğru yanıtları ultrasondan almak mümkündür.
 • Beta HCG değerine bakılarak hamileliğin genel gidişatı ya da bebeğin sağlık durumu hakkında bir bilgi almak mümkün değildir.
 • Bebeğin anne karnında ölmesi ya da düşük olması durumunda da ilk dönemlerde Beta HCG değeri bir miktar yüksek görülebilir.
 • Beta HCG değerinin 5 mIU/ml ve üzerinde olması gebelik açısından ilk tanıdır, kesin tanı ultrason muayenesi ile konabilmektedir.

HCG nasıl salgılanır?

Döllenmenin ardından geçen 7-12 günlük zaman dilimi içinde Beta HCG salgılanmaya başlar. Başlarda çok düşük seviyede salgılanan bu hormon, döllenmiş yumurtanın 5-6 günün sonunda rahim içinde implantasyonu ile yüksek düzeye çıkar. Embriyo büyüdükçe farklılaşmalar oluşur ve bazı hücreler gelişerek anneden bebeğe besin taşıyacak olan plasenta şekillenir. İşte bu plasental dokunun oluşması  HCG’nin temel kaynağıdır.

Aslında döllenme sonrasında embriyoyu meydana getiren hücreler 8 tane olacak şekilde çoğaldığında embriyodaki hücreler HCG üretmeye başlarlar. Fakat embriyo anne rahmine tam olarak yerleşene kadar bu hormonun annenin kanında tespit edilebilme olanağı yoktur. Döllenmeden kimi zaman 5, kimilerinde ise en geç 10 gün sonrasında kanda HCG artışı gözlenmesi de embriyonun rahme tutunabildiğinin göstergesidir.

Beta HCG değeri nasıl düşer?

Döllenme gerçekleşip embriyo rahme tutunduktan sonra kandaki Beta HCG değeri hızla yükselir, iki günde bir, bir önceki değerin iki katına kadar çıkar. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu hızlı yükseliş yavaşlar ve daha stabil seyreder. Ancak doğum gerçekleştikten sonra bebek ve plasenta birbirinden ayrılınca kandaki Beta HCG değeri de giderek düşer, sonrasında gebelik öncesindeki normal değere ulaşır.

Gebelik haftasına göre kanda yaklaşık Beta HCG değerleri (son adet tarihi esas alınır)

 • 3 haftalık gebelikte: 5 – 50 mIU/ml arasında,
 • 4 haftalık gebelikte: 5 – 425 mIU/ml arasında,
 • 5 haftalık gebelikte: 20 – 7.300 mIU/ml arasında,
 • 6 haftalık gebelikte: 1.080 – 56.000 mIU/ml arasında,
 • 7 – 12 haftalık gebelikte: 7.650 – 290.000 mIU/ml arasında,
 • 13 – 16 haftalık gebelikte: 13.300 – 250.000 mIU/ml arasında,
 • 17 – 24 haftalık gebelikte: 4.000 – 165.000 mIU/ml arasında olmalıdır.

İleri okuma için :

http://www.aliosmankoyuncuoglu.com/beta-hcg-degeri-kac-olmali

http://jinekoloji.com/beta-hcg-degeri-kac-olmali-ornek-sonuclar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.