Gebelikte Bebek Emzirmek Sakıncalı mı

GEBELİKTE BEBEK EMZİRMEK SAKINCALI MI?

Gebelikte bebek emzirmek sakıncalı mı sorusunu ülkemizde çok sık bir şekilde duyuyoruz çünkü pek çok yeni anne maalesef emzirme döneminde hamile kalmayacağını düşündüğü için korunmasız bir şekilde ilişkiye giriyor ve bu da beklenmedik yeni gebeliklerin habercisi oluyor. Halbuki emzirme döneminde hamile kalmak biraz daha zor olsa da imkansız değil ve bu nedenle korunma yöntemlerini es geçmemek gerekiyor. Bazıları her ne kadar yeni bebeği aldırmayı tercih etse de pek çok anne bir canlının yaşamına son vermeye kıyamadığı için bir yandan bebek emzirmekle, bir yandan da yeni gebelik ile baş etmek zorunda kalıyor.

Geçmiş yıllarda gebelik döneminde emzirmenin düşük riskini arttırdığına dair bilgilendirmeler doktorlar tarafından yapılıyordu ancak modern araştırmalar bunun pek sanıldığı kadar yaygın olmadığını göstermiş durumda. Yani emziren anneler çok ciddi bir düşük yapma riski altında değiller ancak emzirme esnasında salgılanan bazı hormonların rahim kasılmalarına sebep olabildiği biliniyor ve gebeliğin son dönemlerinde bir erken doğuma sebep olabiliyorlar. Lakin göğüs uçlarında aşırı hassasiyet olmadığı sürece bunun gerçekleşme ihtimali çok yüksek değil. Fakat son kararı doktorunuzla birlikte vermeniz gerektiğini unutmayın.

Gebelik sırasında hem karındaki bebeği beslemek zorunda olmak hem de bir bebek emzirmek, annenin bedeni üzerinde büyük bir baskı yaratacaktır. Dolayısıyla doğru beslenme ve bol bol sıvı alımı gebelikte emzirme için çok daha önemli. Bebeğiniz gebelik ile birlikte sütünüzün tadında yaşanan değişimin farkına varacaktır ve bazı bebekler bu tat değişiminden hoşnut olmadıkları için emzirmeyi bırakabilirler. Emzirmeyi erken bırakan bebeklerde ek gıda kullanımı da gündeme gelebilir ve doktorunuzla birlikte onun için bir beslenme programı oluşturmanız yerinde olacaktır.

Anne bedeninin iki canı birden beslemeye çalışması uzun vadede yorgunluk, bitkinlik ve uyku hali ile de sonuçlanabilir. Bu nedenle doktorun önereceği bir beslenme programını aksatmamak, ayrıca düzenli olarak hamilelik ayınıza uygun spor hareketlerinde bulunmak gerekmekte. Aksi taktirde maalesef yeterince zinde kalamayacak ve iki bebeğe birden bakmakta çok zorlanacaksınız. Eşiniz de bu süreçte görev almalı ve hem yeni bebeği taşıma hem de doğmuş bebeği emzirme konusunda sizin rahat etmeniz için başka işlere dair şeyleri üstüne almalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.