Gebelikte 1. Ay

GEBELİKTE 1. AY

Gebelikte 1. ay en önemli aylardan bir tanesi çünkü anne adayları henüz gebelik konusunda deneyimli değiller ve gebeliğe dair çok fazla belirti olmaması da onları tam olarak hamile havasına girmekten alıkoyuyor. Bu dönemde pek çok anne adayını bir telaş kaplıyor ve maalesef gereksiz tedirginlikler gebeliğin ilerleyen aylarında daha büyük ruhsal sorunlara sebep olabiliyorlar. Dolayısıyla hiç bir endişenizin olmaması gereken bu aylarda sizi rahatlatabilmek için bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik.

Gebelikte 1. ayda dikkatinizi çekecek olan en önemli şey, doktorunuzun size folik asit kullanımını önermesi. Gebelikten 3 ay öncesinden başlanarak folik asit kullanılması öneriliyor ancak bazen sürpriz gebeliklerle karşılaştığımız için telaş edecek bir şey yok. Folik asiti 0.4 mg’lık haplar şeklinde alabileceğiniz gibi bol bol yeşil yapraklı sebze yahut baklagil tüketerek de kolayca alabilirsiniz. Lakin yine de ne kadar hap formunda alacağınızı doktorunuza danışmanız çok daha doğru olacaktır.

Gebeliğin ilk ayında karşılaşacağınız bazı belirtiler sizi korkutabilir ancak telaş etmeyin çünkü vücudunuz bebeğin doğru bir şekilde bakılabilmesi için bir dönüşüm içerisine giriyor ve kendisini ayarlamaya başlıyor. Bu süreçte en çok dikkatinizi çekecek olan şey, meme uçlarınızda yaşanan hassasiyet. Vücudunuzdaki hormonların değişmesi neticesinde ortaya çıkan bu durum, göğüslerinizin süt üretimine hazır hale gelmeye başlamasını da tetikliyor ve dolayısıyla çok doğal. Adet dönemlerinde olduğu gibi gebelik bitene kadar bu meme hassasiyeti devam edecektir.

Ayrıca bu yoğun hormonal ve fiziksel değişim sırasında bedeniniz ciddi bir enerji harcayacaktır. Dolayısıyla bu süreçte daha fazla uyuma ihtiyacı hissetmeniz, halsiz olmanız ve aynı zamanda fazla acıkmanız da mümkün olacaktır. Lakin bunun yanında algılarınız da değiştiği için midenizin bulanması ve kokulara daha fazla hassasiyet göstermeniz de mümkün. Pek çok anne adayı gebeliğin ilk haftasından itibaren eskiden sevdiği şeyleri kötü algılamaya başlar ve bunun sebebi değişen tat ve koku duyularıdır.

Gebelikle birlikte vücut sıcaklığı da artış gösterir ve bu durum daha kolay üşüme ile sonuçlanır çünkü dışarıdaki dünyanın bize oranla sıcaklığı düşmüştür. Ayrıca kabızlık gibi bağırsak sorunları da her hamile kadında ortaya çıkabilir ve bu sorunlar ruhsal durumu bile etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.