Gebelik Testi Nedir, Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

GEBELİK TESTİ NEDİR, NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?

Yayın Tarihi17 Ekim 2013 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Gebe kalmak ve ardından bir çocuk sahibi olmak neredeyse tüm kadınların hayali ve erkekler de eşlerinin hamile kalmasını büyük bir merakla izliyorlar. Bu nedenle her iki taraf da özellikle ilk çocuklarına sahip olmayı istiyorlarsa gebelik testlerine dair soru işaretlerine sahip oluyor ve biz de sizlere bu teste dair tüm bilinenleri açıklamak istiyoruz. Gebelik testi nedir, ne zaman ve nasıl yapılır sorularınıza umuyoruz ki cevap bulabileceksiniz.

İlk olarak hamilelik testinin nasıl çalıştığıyla yazımıza başlayalım. Her ne kadar pek çok farklı marka bu konuda çeşitli ürünler satsa da hepsi temelde bir tek çalışma prensibine dayanır. Hamile kalan anne adaylarının idrarlarında beliren gebelik hormonu sayesinde test cihazınız hormonun varlığını tespit edebilir ve size gebe kalıp kalmadığınızı gösterebilir. Oldukça düşük bir hata payına sahip olan bu testlerde yine de tam sonuç alabilmek için pozitif çıkması halinde bir tane daha yapmayı unutmamalı ve testin sonucunu doğrulamalısınız.

Her ne kadar testler oldukça doğru sonuçlar verseler de bazen testin yapıldığı zamana göre yanılmalar oluşabilmektedir. Bu nedenle testi olması gereken zamandan önce yapmamalı ve kimyasal verilere dayanan testin şaşırmasına engel olmalısınız. Gebelik testini yapmak için en uygun dönem, adet beklediğiniz ancak görmediğiniz zamandan bir hafta sonrasına denk gelmektedir. Daha önce gerçekleştirilmesi halinde maalesef kimyasal veriler yanlış sonuçlar ortaya koyabilmektedir ve anne adayları hamile olmadıkları halde umuda kapılabilmektedirler.

Bazen çiftler adet dönemini ve üzerinden bir hafta daha geçmesini beklemek istemeyebiliyorlar. Bu durumda ev için üretilen testler oldukça yetersiz kalıyorlar ve laboratuvarda gerçekleştirilen testlerin uygulanması kaçınılmaz hale geliyor. Ev tipi gebelik testlerini olması gereken zamanlar dışında kullanırsanız maalesef pozitif sonuçlar alsanız dahi bunlar gerçek bir hamileliğin işareti olmayabilirler.

Hamilelik testini sabah idrarınızı yapacağınız zaman uygulamanız en doğru sonucu almanıza yardımcı olacaktır. Ancak bu konuda gebelik test cihazınızın üzerinde yazan talimatları da takip etmeli ve bahsettiğimizin aksi bir öneri varsa, resmi olarak açıklanan o öneriyi baz almanızı tavsiye ediyoruz. Zira çeşitli üreticiler belli koşullara dayalı özel ürünler ortaya çıkarabiliyorlar.

Testinizin pozitif çıkması durumunda hemen jinekologunuzu aramalı ve onun yönergelerini ve tavsiyelerini takip etmelisiniz. Eğer negatif sonuç çıktıysa ve hala adet döneminiz gelmediyse, bir kaç gün içerisinde testi yenilemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.