Gebelik Sırasında Ameliyat Olmak

GEBELİK SIRASINDA AMELİYAT OLMAK

Gebelik sırasında ameliyat olmak her ne kadar ne uzmanlar ne de aileler tarafından genel anlamda kaçınılacak bir şey olarak değerlendirilse de, gerçek hayatta karşılaşılan sıkıntılar maalesef her zaman teorik olarak en iyi koşullara uygun olmuyorlar. Zira gebelik sırasında gerçekleştirilen ameliyatlardan başarıyla çıkan pek çok anne ve bebek olsa da, uzmanlar bu dönemde riskleri gereksiz yere arttırmaktan kaçındıkları için çok ihtiyaç duyulmadıkça bu tip işlemlere pek başvurmuyorlar denilebilir. Lakin yine de hamilelikte ameliyat olma ihtiyacının herhangi bir anda ortaya çıkma ihtimali var.

Acil ve Planlanmış Ameliyatlar

Gebelikte ameliyat olma süreci genellikle 2 farklı tip altında değerlendirilir. Bunlardan birincisi acil olan ameliyatlar, ikincisi ise planlanmış ameliyatlar.

Trafik kazaları, kesici aletlerle yaralanmalar, aniden gelişen hastalıklar gibi durumlarda acil ameliyat süreçleri başladığı için, anne ve baba adayları riskler konusunda bilgilendirilirler ve işlemlere başlanır. Bu tip talihsiz durumlarda ameliyattan kaçmak genel anlamda can kaybı ile sonuçlanabileceği için, bebeğin sahip olduğu risklere karşın ilk olarak annenin hayatı dikkate alınır. Çünkü annenin hayatının sona ermesi halinde zaten bebeğin yaşamını devam ettirmesi de mümkün olmayacaktır.

Hamilelik ile İlgili ve İlgisiz Ameliyatlar

Planlanmış olan ameliyatlar ise kendi içlerinde iki farklı dala ayrılıyorlar. Bunlardan birisi gebelikle ilgili ameliyatlar, birisi ise gebelik ile ilgili olmayan ameliyatlar olarak karşımıza çıkıyor.

Gebelikle alakalı olan ameliyatlar genel olarak rahim ağzına dikiş atma, dış gebelik ameliyatı, sezaryen, kadın hastalıkları ameliyatları, myom ameliyatları, yumurtalık gerilimi ameliyatlar, pelvik apse ameliyatları gibi pek çok farklı türe sahipler.

Gebelikler ilgisi olmayan ameliyatlar ise bilhassa apandisit başta olmak üzere safra kesesi ameliyatı, mide delinmesi, basur ameliyatı, bağırsak operasyonları gibi çok sayıda farklı türe ayrılıyorlar ve aslında gebelikle ilgisi olan ameliyatlar haricinde kalan tüm ameliyatları bu kategoriye dahil edebiliyoruz.

Yapılan araştırmalar, hamile kadınların %1-2’sinin gebelikle ilgili ve ilgisiz olmak üzere ameliyatlara girmek zorunda kaldığını gösteriyor. Özellikle de apandisitin şişmesi halinde gebelik olsa bile acil bir şekilde operasyonların gerekmesi, en sık karşılaşılan durumlar arasında.

Gebelikte Ameliyat Olmak Riskli midir?

Gebelik sürecinde ameliyat olmanın elbette belli başlı riskleri mevcut. Zira pek çok ameliyatın lokal, genel yahut spinal anestezi altında gerçekleştirilmesinin gerekliliği, bu anestezik maddelerin bebek üzerinde etkili olmasına neden olabiliyor.

Elde edilen bulgulara göre, ilk 3 ayda ameliyat olmak bebeğin düşmesi ile sonuçlanabilirken, son 3 ayda ameliyat olmak ise erken doğum riskini beraberinde getiriyor. Buna bir de zaten gebelik nedeniyle yoğun bir baskı altında olan anne vücudunun ameliyatın getirdiği ek yüke de katlanmak zorunda olduğunu eklersek, ilk ve son 3 aydaki gebeliklerde ameliyatın çok mecburi olunmadıkça programa alınmadığını belirtmek gerekiyor.

Planlanmış olan ve aciliyet gerektirmeyen operasyonlar ise 4, 5 ve 6. aylarda gerçekleştiriliyorlar. Zira bu aylarda gerçekleştirilen ameliyatların en düşük riske sahip olduklarını araştırmalar gösteriyor.

Hangi Tip Ameliyat?

Geçmişte açık ameliyatların uygulanma sıklığı daha fazlaydı ancak son senelerde hem kolay iyileşme süreci hem de daha az riskli bir işlem olması nedeniyle laparoskopik operasyonlar revaçta. Karın bölgesinin dışındaki operasyonlarda riskler çok daha düşük ancak laparoskopik ameliyatlar sayesinde açık ameliyat kesiklerine gerek kalmadan, sadece 3 tane delik kullanılarak işlemler tamamlanabiliyor.

Karın bölgesinde sayılmayan diğer ameliyatlarda ise hem lokal anesteziden faydalanılabilmesi, hem de bu bölgelerin bebeğin olduğu bölgelerle kesişmemesi, olası riskleri minimuma indiriyor ve zaman zaman ilk veya son üç ayı beklemeye bile gerek kalmayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.