Gebelik Depresyonu ve Tedavisi

GEBELİK DEPRESYONU VE TEDAVİSİ

Yayın Tarihi24 Mart 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Gebelik depresyonu ve tedavisi konusu anne adayları için çok önemli çünkü maalesef hamile kadınların en az üçte biri gebelikleri boyunca ciddi anlamda bir depresyona giriyorlar ve anksiyete bozuklukları da buna eşlik ediyor. Dolayısıyla aslında anne adayları arasında ciddi bir depresyon görülme sıklığı bulunuyor. Ama yapılan araştırmalar bu anne adaylarının çok çok azının profesyonel desteğe başvurduğunu gösteriyor ve hamilelik sürecinin fiziksel zorlukları bir de depresyonla birleştiğinde maalesef hem anneler hem babalar hem de bebeğin kendisi için tehlikeli durumlar oluşabiliyor.

Gebelikte depresyonun tespit edilmesinde yaşanan sıkıntıların temel sebebi, bu dönemde anne adayının ciddi bir fiziksel ve ruhsal değişimden geçmesi. Zira bu değişimler annenin yemek düzeninden tutun da enerjisi ve konsantrasyonuna kadar pek çok konuda farklılıklar göstermesine sebep oluyor ve depresyonun bu değişimler ardından tespit edilmesi daha zor oluyor. Dolayısıyla gebelik semptomları ile depresyon arasındaki ince çizgi zaman zaman karışabiliyor.

Hamilelik depresyonunun en dikkat çekici belirtilerini sıralamak gerekirse;

  • Sürekli uyku veya uykusuzluk hali
  • İntihar eğilimi
  • Dikket eksikliği
  • Yorgunluk hali
  • Değersizlik ve suçluluk hissetme
  • Keyif alınan şeylerdeki keyfin kaybolması
  • İki haftayı geçen depresif ruh hali
  • Çevre ile bağlantıyı kesmek
  • İştahtaki uzun vadeli düşüş

Bazı kadınlar ise hamilelik sürecinde depresyon eğilimleri yaşamaya daha müsaitler ve özellikle gebelik öncesinde de depresyon hikayesi bulunanlar en büyük risk grupları arasında yer alıyorlar. Bunun yanında çok genç yaşta anne olanlar, yalnız yaşayan kişiler, ailevi problemler yaşayanlar, gebelik öncesi ve sırasında çeşitli travmalar geçirmiş olanlar, hamilelikten korkanlar ve daha önce başarısız gebelikler geçirmiş olanlar da gebelik depresyonuna eğilimli oluyorlar.

Hafif ve orta dereceli depresyon vakalarında ilaçsız psikoterapi tedavi olarak tercih ediliyor çünkü bebeğin herhangi bir ilaca maruz bırakılmaması başarılı bir gebelik için çok önemli. Pek çok depresyon vakasının ilaçlar olmadan tedavi edilebilmesi nedeniyle hemen ilaçlara başvurmak zorunda olduğunuzu da düşünmeyin.

Yapılan araştırmalar gebe değilken depresyon için kullanılan ilaçlarını doktorlarından habersiz olarak bırakanların gebelikte depresyon yaşama eğilimlerinin de çok yüksek olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla gebe kalmadan önce doktorunuza danışmadan bu tip eylemlerde bulunmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.