Gebeliğin 2. Haftası

GEBELİĞİN 2. HAFTASI

Gebeliğin ilk haftalarının belirlenmesi oldukça zor bir iştir çünkü bir kadının tam olarak hangi tarihte gebe kaldığını anlamak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle gebeliğin 2. haftası genelde aslında bir aylık bir hamileliğin çoktan olduğu bir zamana denk gelmektedir ve pek çok doktor 2. haftada gebe olduğu anlaşılan bir kadının direkt bir aylık hamile olduğunu belirtir. Tabii ki bunda en büyük etken, başlangıç zamanının son adet zamanının ilk günü olması. Dolayısıyla bu yöntem pek çok anne adayı ve doktor için hesaplamaların oldukça kolaylaşmasını sağlıyor.

Yani iki hafta önce gebelik elde ettiğinizi düşünüyorsanız, muhtemelen çoktan 4. haftayı hatta 5. haftayı aştınız bile. Gebeliğin 2. haftası olarak değerlendirmeye devam edeceğiz çünkü böylece anlamanız daha kolay olacaktır.

2. Haftada Gebelik Belirtileri

Hamile kalmak en doğurgan olduğunuz anda cinsel ilişkiye girmenizi gerektirir ve bunun için uzmanların önerdiği şey, yumurtlama gününüzden iki gün önce ve aynı zamanda yumurtlama gününüzde cinsel ilişkiye girmektir. Standart yirmi sekiz günde bir adet gören kadınlar için yumurtlama günü on beşinci güne denk gelmektedir fakat adet günü değişkenlik gösterenler veya 28 gün değil de daha uzun ve daha kısa olanlar için ne yapmalı?

Kadınlarda yumurtlama belirtileri şu şekilde sıralanıyorlar:

Rahim ağzı değişimleri: Rahim ağzınızı düzenli olarak kontrol ediyorsanız, yumurtlama döneminde onun çok daha açık, yumuşak ve yükselmiş bir hale gelmiş olduğunu fark edeceksiniz. Ülkemizde maalesef kadınlar düzenli olarak rahim ağızlarını kontrol etmedikleri için bu aşama genelde fark edilmiyor.

Artan cinsel istek: Doğanın bizlere sunduğu bir mekanizma ise, cinsel isteğin bu dönemde artmasına sebep oluyor ve tamamen içgüdüsel bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Lekelenmeler: Eğer iç çamaşırınızda kahverengi veya kırmızı noktacıklar görüyorsanız, bunlar yumurtlamanın belirtisi olabilir. Çünkü yumurtanın etrafındaki folikül parçalanmakta ve bu da vajinadan dışarı çıkmaktadır. Ancak büyük miktarda kanama varsa doktora görünmelisiniz.

Karın ağrısı: Yumurtalıklar bir yumurta saldıklarında, karnınızın bir tarafında bir miktar rahatsızlık ve kasılma hissedebilirsiniz. Özellikle yumurtayı salan yumurtalığın olduğu tarafta bu kasılmalar bir miktar ağrı ve sızı ile de kendilerini gösterebilirler.

Memelerde hassasiyet: Yumurtlama döneminde hormonlar değişim gösterirler ve bu da bilhassa meme uçlarında hassasiyet ve gariplikler oluşmasına sebep olur.

Daha iyi koku alma: Hormonal değişimler koku alma duyusunun farklı işlev göstermesine sebep olurlar ve bu da yumurtlamanın işaretlerinden birisidir. Muhtemelen doğada bu işlevin görevi, erkeklere ait feromonların kokusunu daha iyi almaktır ve bu da atalarımızdan bize kalan bir miras.

Beyaz vajinal akıntı: Biraz garip görünebilir ancak yumurtlama dönemindeki kadınlarda vajina sıvısı yumurta akı gibi ince, temiz ve yapışkan bir hale gelir. Bunun sebebi sıvının bu kıvamının spermlerin yumurtaya ulaşmasına yardımcı olmasıdır.

Eczanelerde yumurtlama zamanının tespiti için kullanılan bazı testler de mevcut ancak bunların her zaman en doğru sonuçları verdiğini söylemek zor. Ayrıca beklediğiniz adet zamanından 14 gün geri geldiğinizde beklenen yumurtlama tarihini de tespit edebilirsiniz.

2 Haftalık Gebelikte Karnın Durumu

Eğer hakikaten 2. haftasını sürdüren bir gebeyseniz, muhtemelen henüz herhangi bir belirti görmemişsinizdir. Zira henüz vücutta ciddi değişimler ortaya çıkmamıştır ve bunun yanında gebelik testleri de sonuç vermezler çünkü hormonal değişimler henüz yeterli düzeyde değildirler. Hamileliğin doğru tespiti için onun 4. haftasını doldurmuş olması gerekmektedir ve zaten bu dönemde adetiniz de gelmediği için kendi kendinize şüphelenmeye başlamışsınızdır. 4. haftada artık hormonların ciddi bir yükselişe girmiş olmaları ise gebelik belirtilerinin ortaya çıkmasını sağlar. Bazı kadınlar ise hamileliği 4. haftadan önce sezebildiklerini belirtiyorlar ve onların tespit ettikleri en büyük belirtiler şu şekildeler:

Şişkinlik: Beden hamile olduğunu anladığı zaman hemen sindirimi yavaşlatır ve böylece bebeğe daha fazla besinin iletilmesini sağlar. Bu durum ise gaz ve şişkinliğin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Sabah bulantıları: Hamileliğin en önemli belirtileri arasında olurlar ancak genelde 4. hafta ile 9. hafta arasında başlarlar. Dolayısıyla 2 haftada sabah bulantılarını yaşamak oldukça zor.

Yorgunluk: Bazı kadınlar hamile kaldıklarında çok ciddi bir yorgunluk hissediyorlar çünkü beden kendini bebek için hazırlarken oldukça fazla enerji harcıyor.

Meme ucu rengi değişimi: Bazı hormonlar faaliyete geçtikçe vücut memeleri emzirme için hazırlamaya başlar. Bu durum hem ucun hassasiyetinin hem de renginin bir miktar değişmesine sebep olur.

Sık sık idrara çıkma: Gebelik hormonları gebeliğin ilk haftalarından itibaren tuvalete çıkma ihtiyacını arttırabilirler.

Lekeler: Gebe kaldıktan 5-10 gün sonra, iç çamaşırınızda lekelenmeler fark edebilirsiniz. Bunun sebebi embriyonun kendini rahim duvarına yerleştirmesidir ve bu esnada çıkan dokuların vajinadan atılmasıdır.

İkinci haftasındaki bir gebelikte henüz herhangi bir şekilde ultrason bulguları elde etmek mümkün değildir. Ancak unutmayın, yumurtlama gününüzden sonra 24 saat içerisinde yumurtanın döllenmesi gerekmektedir. Özellikle bir kaç gün öncesinden kalan spermler içinizde bulunuyorlarsa, onların yumurtalıklara gelerek yumurtayı döllemeleri büyük bir ihtimaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.