Gebeliğin 1. Haftası

GEBELİĞİN 1. HAFTASI

Yayın Tarihi04 Haziran 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Gebelik döneminin anne adayları için ne kadar güzel ve özel bir dönem olduğu ortada. Ancak pek çok kişi maalesef bu dönemde bebeğinin başına neler geldiğinden, içeride neler olup bittiğinden habersiz bir şekilde gebeliğini tamamlıyor. Halbuki 1. haftada henüz anne adayları daha gebe olduklarını öğrenmemiş olsalar da, içeride neler dönmüş olduğunu bilmeleri hakları. Anne adaylarının gebeliklerinin genellikle 3. ve 4. haftalarda öğrendiklerini ve ilk haftaları çoktan geride bıraktıklarını da belirtelim.

Gebeliğin 1. haftası, yumurta ve spermin birleşerek bir zigot oluşturması ile birlikte başlar ve oluşan bu yeni çok hücreli yapı, fallop tüplerinden aşağıya doğru ilerler ve kendisini rahim ile bütünleştirir. Zaten bu hücre ileride bebek olacaktır ancak şu anda sürekli olarak çoğalan bir hücre topu olarak adlandırılabilir. Dolayısıyla çok çok küçük olan bu yapıyı herhangi bir şekilde ultrasonla tespit etmek mümkün değildir ve ayrıca beta-HCG hormonunun salgısı henüz yeteri kadar yükselmediği için testleri kullanarak gebeliği tespit etmek de imkansızdır.

Bu dönemde anne adaylarının hamile olduklarının fark etmelerinin imkansız olması, maalesef bazı konularda dikkat etmeden yaşamalarına neden oluyor. Zira gebeliğin başlarında alınmaya başlanan folik asidin bebeğe faydaları biliniyor ve bunun yanında sigara tüketimine son verilmesi, alkol ve kafein alımının durdurulması gibi pek çok konu aslında gebeliğin daha başında ele alınmalı. Ancak 3. ve 4. haftaya kadar anne adayları gebeliklerini fark etmedikleri zaman bunların hiç birine dikkat de edemiyorlar. Halbuki bebeklerin bu tip madde kullanımlarından en çok fayda ve zarar gördükleri dönem ilk 10 hafta olmaktadır ve bunun 4 haftası gebelik fark edildiğinde çoktan geçmiştir bile.

Dolayısıyla gebelik elde etmek için çalışmaya başlayan anne adayları, zararlı maddelerin tüketimine hemen son vermeliler, beslenmelerini bir düzene sokmalılar ve bunun yanında egzersiz yapmalılar. Böylelikle gebelik sırasında yanlış bir hayat tarzına sahip olma ihtimali ortadan kalkacaktır ve bebeği oluşturacak olan hücre yapısı zarar görmeden ilerleyen günlerde gelişecektir. Folik asit tüketimine de bu dönemde başlayabilir yahut folik asit yönünden zengin gıdalarla beslenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.