Gebe Kalmadan Önce Doktora Kontrole Gidilmeli mi

GEBE KALMADAN ÖNCE DOKTORA KONTROLE GİDİLMELİ Mİ?

Her çiftin hayali olan çocuk sahibi olma arzusu, bazen hemen evlenir evlenmez kendisini ortaya çıkarıyor, bazen de evlendikten yıllar sonra karı kocalar bir çocuk yapmaya karar veriyorlar. Hangi durumda olursa olsun, maalesef ailelerin çocukları için yaptıkları büyük bir yanlış var ve bu nedenle her sene pek çok bebek sağlıksız, sakat ya da ölü olarak doğuyor. Ülkemizde hamilelikten önce herhangi bir hekim kontrolü bilinci olmadığı için, tehlike ve risklere karşı önceden önlem alınamıyor ve ancak hamile kaldıktan sonra doktora görünen anneler ve bebekler için iş işten geçmiş oluyor.

Dolayısıyla gebe kalmadan önce doktora gidilmeli mi diyorsanız bunun cevabını evet olarak vermemiz gerekiyor. Çocuk sahibi olma kararı alır almaz, hem eşiniz hem de siz doktorunuzu ziyaret etmeli ve böylece gebelik dönemi ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri öğrenmelisiniz. Doktorunuz hem daha kolay çocuk sahibi olmanız için gereken önerileri size verecektir, hem de çocuk sahibi olmanıza engel olacak herhangi bir durum, rahatsızlık ya da engeliniz varsa gerçekleştirdiği testler neticesinde bunları öğrenmenizi sağlayacaktır.

Bazen anne bazen de baba adayının sahip oldukları dikkate alınmayan rahatsızlıklar, özellikle annenin gebeliği boyunca hem onun hem de çocuğun sağlığı üzerinde ciddi etkilere sebep olabiliyorlar. Kullandığınız ilaçlardan tutun da beslenme düzeninize kadar pek çok konu beklediğiniz bebeğiniz üzerinde etkilidir ve bu nedenle sizleri nelerin beklediğini doktorunuzdan öğrenmelisiniz.

Bu konuda özellikle bebeğin hem beyin hem de diğer organlarının gelişimine destek olacak çeşitli besinler, gıdalar ve takviyeler yine doktorunuz size önerilerde bulunacaktır. Özellikle folik asitin hamile kalmadan önce anne tarafından kullanımı, bebeğin zihin engelli olmasını önleme ve daha sağlıklı olmasını sağlama gibi büyük bir fayda içermektedir. Ancak folik asiti kendi istediğiniz gibi değil, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız.

Tabii ki kan uyuşmazlığı gibi bebeğin sağlıklı doğmasını engelleyebilecek etkenlerin de hamile kalmadan önce doktorla görüşülmesi, böyle bir durum varsa hamile kalır kalmaz gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Her yıl pek çok ailenin doktora görünmemekten dolayı gebelikte sorunlar yaşadığı dikkate alınırsa konunun vehameti daha iyi anlaşılabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.