Gaz Çıkarma Nedir, Neden Olur

GAZ ÇIKARMA NEDİR, NEDEN OLUR?

Gaz çıkarmak hayatın bir gerçeği ve kadınlar hem de erkekler, sindirim sistemlerinin yapısından dolayı illa ki bunu gerçekleştirmek zorundalar. Ancak gazın kokusu ve miktarına göre aslında genel sağlık durumumuzu ve yediğimiz içtiğimiz şeylerin etkilerini bile değerlendirmek mümkün oluyor. Dolayısıyla gaz çıkarma nedir ve gaz çıkarma neden olur sorularına biraz detaylı bir şekilde cevap vermek gerekiyor. Sizler için gaz çıkarmanın tüm detaylarını ele almaya çalıştık.

Sağlıklı ve normal bir insan, günde on beş civarında gaz çıkartır ve bunun en temel sebebi bağırsaklarımızda bulunan ve sindirime yardımcı olan bakterilerin faaliyetleri neticesinde gaz ortaya çıkması. Özellikle nişastalı ve şekerli gıdaların sindirimleri sırasında çok yoğun bir gaz üretimi meydana gelir ve bu yüzden baklagiller ile sebzeler parçalanırken bol miktarda gazla bizi başbaşa bırakırlar. Bunun yanında yiyip içerken yuttuğumuz hava da sindirim sistemimiz boyunca ilerler ve daha sonra anüsten dışarı atılır. Bu yüzden iki temel kaynağın gaz üretmemize etkisi olduğu söylenebilir.

Pek çok kişi aslında gün içerisinde herhangi bir kokusu olmayan gaz çıkartır ancak bunun farkında değildir. Karbondioksit gazı açısından yoğun olan bu gazı çıkartmak herhangi bir sorun işareti değildir ve sindirim sisteminin doğru çalıştığını gösterir. Ancak bakterilerin ürettikleri gazlar daha kokulu olurlar ve bunun temel sebebi hidrojen sülfür gazının kendine has kokusudur. Özellikle kırmızı et, baklagiller, süt ürünleri, karnabahar ve pek çok sebze bu kokulu gazın üretilmesinin temel sebepleri arasındadır. Gazdan rahatsızlığı olanların tavuk ve balık ürünlerine yönelmeleri şikayetlerin azalmasını sağlayacaktır.

Çok kötü kokan ve normalden daha fazla miktardaki bir gazınız varsa, bunun temel sebeplerini aramak gerekir. Süt ürünlerinden sonra oluyorsa laktoz hassasiyetiniz mevcut olabilir, unlu mamüller tükettikten sonra oluyorsa çölyak rahatsızlığınız veya gluten intoleransınız olabilir, bunun yanında hassas bağırsak sendromu veya gastrit gibi rahatsızlıklara da gebe olabilirsiniz. Bazen aşırı miktarda brokoli ve benzeri sülfürlü gıdalar tüketince de gaz artıp kokusu kötüleşecektir.

Yavaş yemek yemek, taze sebze ve meyve yemek, aynı zamanda laksatif etkisi olan kahveden biraz uzak durmak, gaz şikayetlerinin azaltılmasını sağlayacaktır ancak hassasiyetlerinizi görmek için doktorunuza da başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.