Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır

FONDÖTEN SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Yayın Tarihi04 Mayıs 2013 | KOZMETİK BAKIM

Makyaj yapmak günlük hayatın en önemli parçalarından bir tanesi ve özellikle tende bulunan lekelerin, sevilmeyen noktaların ortadan kaldırılması, sevilen yerlerin de öne çıkarılabilmesi için makyaj en büyük şartlardan bir tanesi. Makyaj denince akla gelen rimel, ruj, allık ve fondöten kozmetik malzemeleri ise en çok kullanılanlar ve kullanılırken de dikkat edilmesi gerekenler.

Fondöten seçiminin nasıl yapılacağını teniniz ve elde etmek istediğiniz sonuç belirlediği için rastgele bir fondöten tercihi büyük ihtimalle kötü bir görüntüyle karşılaşmanıza neden olacaktır. Kötü makyaj olarak nitelendirilen makyajların pek çoğu yanlış malzeme tercihlerinden kaynaklanmaktadır ve birbiri ile uyumsuz olan makyaj ürünlerinin kullanılması çok daha güzel sonuçların alınmasını engellemektedir.

Cilt tipinize en uygun olan fondöteni seçmenin kilit noktalarından bir tanesi elbette ki doğru rengi seçmek. Cilt renginizle uyumsuz olan bir fondötenin genel itibariyle kötü görüneceğini siz de bilirsiniz ancak yapılan büyük yanlışlar arasında sıklıkla yer alabiliyor. Özellikle daha açık bir tene sahip olmak isteyenlerin açık renk fondötenler tercih etmeleri, uyumsuzluklara ve bu nedenle istenen görüntünün elde edilememesine neden oluyor. Fondötenin bir renk değiştirme aracı değil iyileştirme aracı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Rengin ardından fondötenlerde dikkat edilmesi gereken başka noktalar da mevcut. Bunlardan bir tanesi ise fondöten üretilirken kullanılan formül ve fondötenin tipi. Pudra, köpük, krem ve sıvı gibi pek çok fondöten tipi mevcut ancak bunların her çeşidi herkes için uygun değil. Her ne kadar ne yağlı, ne kuru, normal ayarlarda bir cilde sahipseniz her tip fondöten size uygun olabilse de (ki bu cilt tipine çok az rastlanmaktadır), geri kalanların bu konuda biraz daha hassas olması gerekmekte.

Yağlı bir cilde sahip olan kadınların ciltlerini daha da yağlandıracak krem ve sıvı fondötenler tercih etmeleri çok yanlış bir tercih olacaktır. Ciltteki yağı ve nemi alma özelliğine sahip olan pudra fondötenler bu tip ciltlerde daha başarılı sonuç vereceklerdir ve ciltteki parlamaları engelleyeceklerdir.

Kuru cilde sahip olanlar ise tam tersi bir şekilde pudra fondöten kullanmaktan uzak durmalı, krem ve sıvı fondötenlerden şaşmamalılar. Zira pudra fondöten hali hazırda kuru olan cildinizi daha da kurutacaktır ve uzun dönemde cildinizin beklediğinizden daha fazla yorulmasına neden olacaklardır.

Tüm cilt tiplerinde bazı noktalarda fazla matlaşma ya da fazla parlamayla karşılaşmanız olası. Bunları dengelemek için de çantanızda her daim farklı koşullar için uygun olabilecek yedek fondötenler bulundurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.