Fırında Palamut Nasıl Yapılır Tarifi

FIRINDA PALAMUT NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi12 Şubat 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Palamut kendine özgü lezzetli bir tada sahip olan balıklardan bir tanesi ve doğru şekilde hazırlandığında hem ailenizin hem de misafirlerinizin severek tüketecekleri deniz ürünlerinden de birisi. Dolayısıyla onu en iyi şekilde değerlendirmek için elbette fırında palamut olarak hazırlayabilir ve istediğiniz kişilere güzel bir yemek olarak sunabilirsiniz. Palamut dışındaki malzemelerinin evde kolay bulunur malzemeler olması ve ayrıca yapımının da lezzetine göre çok zor olmaması sayesinde fırında palamutu nasıl yapacağınızı öğrenmenizi öneriyoruz.

Fırında palamut malzemeleri

  • Palamut (iki adet)
  • Zeytinyağı (yarım çay bardağı)
  • Maydanoz (yarım demet)
  • Domates (iki adet)
  • Soğan (iki adet)
  • Defne yaprağı (iki adet)
  • Yeşil biber (iki adet)
  • Limon (bir adet)
  • Tuz

Fırında palamut nasıl yapılır?

Her balık yemeğinde yaptığımız gibi palamutumuzu yapmadan önce de güzelce onu temizlememiz gerekiyor. Akan suyun altında yıkadığımız ve temizlediğiniz palamutlarımızı daha sonra doğramamız lazım ve bu noktada pek çok diğer balık türünden farklı bir şekilde kesiyoruz. Balığımızı aşağı yukarı iki el parmağı genişliğinde olacak şekilde halka şeklinde doğramalıyız ve daha sonra biraz da üzerine tuz serpmeliyiz. Doğradığımız balıklarımızı bunun ardından fırınımız için hazırladığımız tepsimize de yerleştirebiliriz.

Balıklarımızı dizdikten sonra ilk olarak domateslerimizi soyuyor ve yine aynı şekilde halka şeklinde doğruyoruz. Soğanlarımızı da aynı şekilde doğradıktan sonra maydanozlarımızı en ince şekilde kıyarak bütün hazırladığımız bu malzemelerimizi tepsideki palamutlarımızın üzerine dizerek devam ediyoruz. Biber seven okuyucularımız yeşil biberleri de ikiye ayırdıktan sonra tepsiye yerleştirebilirler.

Defne yapraklarımızı kullanmazsak da olur ancak güzel bir aroma katacaklarından emin olabilirsiniz. Her şeyi tepsiye yerleştirdikten sonra balıklarımız ve malzemelerimiz üzerinde zeytinyağımızı da düzgün bir şekilde gezdiriyoruz ve dilim dilim hazırladığımız limonlarımızı da aralara serpiştiriyoruz. Balıklarımız pişerken malzemelerin kararmalarını önlemek için tüm tepsinin üzerini de bir kat alüminyum folyo ile kapatmamız gerekiyor.

Fırınımızı bu işlemler sırasında bir yandan yüz seksen dereceye ayarlayabilir ve ısınmasını bekleyebiliriz. Isınan fırınımıza tepsiyi yerleştirdikten sonra koyduğumuz yeşil biberlerimiz yumuşak bir hale geldiklerinde üzerinden alüminyum folyoyu kaldırabiliriz. Balıklarımız kızarmasını tamamladığında ise tepsiyi çıkarabilir ve palamutlarımızı sunabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.