Fırında Levrek Nasıl Yapılır Tarifi

FIRINDA LEVREK NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi20 Ağustos 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Fırında levrek, balık ve deniz ürünlerinden hoşlananların hem aileleri hem de misafirleri için hazırlayabilecekleri hafif ancak lezzetli yemekler arasında bulunuyor. Balığın faydaları saymakla bitmez ve tabii ki levrek de pek çok balık ürünü gibi insan sağlığı için büyük bir önem arzediyor. Fırında levrek tarifimiz ile sizlere en kolay yoldan levrek hazırlamanın yollarını aktarmaya karar verdik.

Fakat unutmayın, tarifimizdeki malzeme listesi 1 kişilik bir levrek menüsü için hazırlandı ve kişi sayısı arttıkça hem balığı hem de diğer malzemelerin miktarını arttırmanız gerekiyor.

Fırında Levrek Malzemeleri

  • Levrek (bir adet)
  • Maydanoz (bir tutam)
  • Kuru soğan (kırmızı, bir adet)
  • Tarhunlu sirke (2-3 yemek kaşığı)
  • Sirke yoksa defne yaprağı (2 adet)
  • Limon (iki dilim)
  • Domates rendesi (bir çay bardağı)
  • Tuz

Fırında Levrek Tarifi

Fırında levreğimizi yapmaya başlarken ilk olarak kırmızı kuru soğanlarımızı halkalar şeklinde ayırıyoruz ve daha sonra fırın tepsimizin dibine güzelce döşüyoruz. Bu noktada olabildiğince soğanları eşit bir şekilde fırın tepsisine yaymaya bakmalısınız. Elbette soğanlarımızı yerleştiridkten sonra levreğimizi de güzelce yıkıyoruz ve temizliyoruz ancak temizlerken tercihen kafasını koparmamaya dikkat edin. Kafası olmayan bir balığın tabaktaki sunumu yeteri kadar etkili olmayacaktır. Dilerseniz üzerindeki pulları da bir bıçak kullanarak üzerinden sıyırabilirsiniz ama balığı çok fazla haşat etmemelisiniz. Maalesef ülkemizde balık pişirilirken biraz haşat ediliyor.

Levreğimizi soğanların üzerine koyduktan sonra sirkemizi üzerinde gezdiriyor, ardından limon dilimlerimizi yerleştiriyor ve maydanozları da üzerine serpiştiriyoruz. İsteyenler domates rendesini de üzerine dökerek güzel bir sos elde edebilirler.

Balığımızın üzerini yağlı kağıt kullanarak kapattıktan sonra onun üzerine de alüminyum folyo yerleştiriyoruz. Her şey tamam olduğunda folyoyu sıkıştırarak hava almasına da engel oluyoruz.

İki yüz dereceye kadar ısıttığımız fırınımızda balığımızı 45 dakika kadar pişiriyor, ardından da on dakika kadar üzeri açık bir şekilde kızartarak devam ediyoruz. Eğer balığın üzerini çok kızarmış sevmiyorsanız süreyi biraz daha az tutarak tam istediğiniz gibi olmasını sağlayabilirsiniz. Dileyenler balığı fırına vermeden önce üzerinde biraz zeytinyağı da gezdirebilirler. Fırından çıkan balığımızı hemen misafirlerimize servis edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.