Fırında Karnıbahar Kızartması Nasıl Yapılır Tarifi

FIRINDA KARNABAHAR KIZARTMASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi11 Aralık 2013 | YEMEK TARİFLERİ

Karnabahar son yılların en gözde yemek malzemeleri arasında yer alıyor ve dolayısıyla pek çok kadın, karnabaharı kullanarak hazırlayabileceği yemekleri merak ediyor. Oldukça lezzetli bir besin olan karnabahar, doğru şekilde pişirildiğinde misafirlerinizin ve ailenizin tekrar tekrar sofrada görmek isteyecekleri yemeklerden birisi haline gelecektir. En sevilen yapım çeşidi ise karnabahar kızartmasıdır fakat kızartmaların hem sağlıksız olmaları hem de koku yapmaları nedeniyle fırında yapılmaları da mümkün olabiliyor. Dolayısıyla ortaya fırında karnabahar kızartması çıkıyor ve nasıl yapılır tarifimiz sayesinde fırında da yapsanız en güzel kızartma tadını almanızı sağlamayı planlıyoruz.

Fırında karnabahar kızartması malzemeleri

 • Karnabahar (orta boy ve yarım olmak üzere)
 • Yumurta (bir tane)
 • Un (üç yemek kaşığı)
 • Havuç (bir tane)
 • Süt (bir çay bardağı)
 • Kaşar Peyniri (yarım çay bardağı, ince rende yapılmış)
 • Tuz (bir tatlı kaşığı)
 • Karabiber (bir çay kaşığı)

Fırında karnabahar kızartması tarifi

İlk olarak önceden hazır ettiğimiz karnabaharlarımızı alarak güzelce parçalarına ayırıyoruz ve fırınımızı bu arada 230 dereceye ayarlayarak ısınmasını sağlıyoruz. Ancak çiçekleri parçalarken çok ufak olmamalarına dikkat etmeli ve biraz büyükçe bırakmalıyız. Bunun yanında havucumuzu da bir kaç parçaya ayırdıktan sonra hem havucu hem karnabaharı alarak bir tencerede kaynatıyoruz. Bu noktada kaynatma işleminin çok uzun sürmemesine ve malzemelerin çok yumuşamamalarına dikkat etmeliyiz. Aksi taktirde hem besin değerleri hem de tadı zarar görecektir.

Bu esnada süt ve yumurtamızı güzelce karıştırmalı ve çırpmalıyız. Daha sonra karabiber, tuz ve un malzemelerimizi de karışımın içerisine ekleyerek homojen bir dağılım elde etmeliyiz. Karışım ideal hale geldikten sonra elimizdeki kaşarları da ekliyor ve biraz daha karıştırıyoruz.

Eğer karnabahar ve havuçlarımızın haşlanması bittiyse sularını süzdükten sonra yukarıda hazırladığımız karışıma güzelce batırmamız gerekiyor. Tüm parçalar bulandıktan sonra alüminyum folyo yahut yağlı kağıtla kapladığımız fırın tepsimize hepsini diziyoruz. Hali hazırda sıcak olan fırınımıza tepsiyi yerleştirdikten sonra malzemelerin üst kısımları kızarana kadar fırında tutuyoruz.

Karnabaharımız artık hazır diyebilirim. Fakat onu daha güzel hale getirmek için süslemeler de yapabilirsiniz. İsterseniz üzerine zeytinyağı dökebilir, sarmısaklı yoğurt dökebilir ya da kırmızı pul biber sosu yapabilirsiniz. Bu noktada tercihi sizin damak tadınıza bırakmamız gerekiyor. Herkese şimdiden afiyet olsun!

3 Responses to FIRINDA KARNABAHAR KIZARTMASI NASIL YAPILIR TARİFİ

 1. Seçil diyor ki:

  Güzel tarif ve kolay😊

 2. merve diyor ki:

  çok sağoln çok gzl ama süt tn nefrt edyrm 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.