Fırında Baharatlı Patates Nasıl Yapılır Tarifi

FIRINDA BAHARATLI PATATES NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi07 Ocak 2017 | YEMEK TARİFLERİ

Patates Türk mutfağında oldukça ciddi bir yere sahip ve onu genellikle yemeklerimize katıyor yahut kızartmayı tercih ediyoruz. Ancak patates kızartmasının pek de sağlıklı bir besin olmadığı biliniyor. Hem kanserojen etkileri hem de çok miktarda yağ almamıza neden olan patates kızartması, ilerleyen yıllarda sağlık problemlerine davetiye çıkarıyor. Ancak onu kızartma lezzetinden çok daha iyi bir şekilde tüketmeniz mümkün ve yemeğimizin adı da fırında baharatlı patates. Patatesi fırında kızartmak genelde pek tercih edilmiyor ancak onun lezzetini bir defa aldığınızda bir daha başka türlü yemek istemeyeceksiniz. Dilerseniz fırında baharatlı patates nasıl yapılır tarifimizle hemen devam edelim.

Fırında Baharatlı Patates Malzemeleri

  • Patates (beş adet, orta boylarda)
  • Kırmızı toz biber (bir çay kaşığı)
  • Zeytinyağı (iki yemek kaşığı)
  • Biberiye (iki dal)
  • Kekik (bir tatlı kaşığı)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Rendelenmiş sarımsak (iki diş rendelenmiş şekilde)

Fırında Baharatlı Patates Nasıl Yapılır Tarifi

Fırında baharatlı patatesimizi yapmaya başlarken ilk olarak patateslerimizi elma dilimleri halinde güzelce doğruyoruz ve bunun ardından onları geniş bir karıştırma kabı içerisine alıyoruz. Eğer küçük boy ve mevsiminde olan bir patates kullanıyorsanız kabuklarını soymadan da kullanabilirsiniz ancak zamanı biraz geçmiş patateslerin kabukları daha kalın olacağı için rahatsızlık verecektir ve kabukları alsanız daha iyi.

Karıştırma kabımızın içerisine aldığımız elma dilim patateslerimizi tuz, rendelenmiş sarımsak, biberiye, kekik, toz kırmızı biber ve zeytinyağımız ile birlikte katıyor, patateslerin bu malzemelere eşit şekilde bulandığından emin oluyoruz. Karıştırma işi sırasında tabii ki patatesleri kırmamaya özen göstermelisiniz.

Bunun ardından fırın tepsimizin altına yağlı kağıt seriyoruz ve fırını 200 dereceye kadar ısıtıyoruz. Isınan fırınımızın içerisine patateslerimizi yerleştiriyor ve aşağı yukarı yarım saat kadar kızartıyoruz. Patateslerimizin hazır olduğunu görünümlerine ve kokularına bakarak anlayabilirsiniz ancak süresi geldiğinde bir kaç tane aşırmanın hiç bir zararı yok, tam olarak pişmedilerse bir süre daha fırında tutabilirsiniz.

Pek çok kişi bu güzel yemeği kişniş ile süslemeyi tercih ediyor ancak dilediğiniz şekilde süsleme imkanınız mevcut. Yanına mayonez, ketçap, hardal gibi sosları da koyabilir, lezzetli bir sofra elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.