Firik Pilavı Nasıl Yapılır Tarifi

FİRİK PİLAVI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi29 Ekim 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Firik pilavı ülkemizde çok yaygın bilinen yemekler arasında değil ancak aslında kendine has güzel tadı ve rengi nedeniyle bilhassa et yemeklerinizin yanında tercih etmek isteyeceğiniz kesin. Ne bulgurdan ne de pirinçten yapılmayan bu pilavımız, firik adı verilen olgunlaşmamış buğday tanelerinden yapılıyor ve ona yeşil rengini de tam olarak bu veriyor. Firik bulmaksa sandığınız kadar zor değil çünkü büyük süpermarketlerde çeşitli markalar firik satışına başlamış durumdalar. Bakliyat ürünleri satan yerlerde de bulmanın çok sorun olacağını sanmıyoruz. Firik pilavı nasıl yapılır tarifimizle hemen devam edelim ve ilk olarak malzemelerimizi görelim.

Firik Pilavı Malzemeleri

  • Firik (bir kase kadar)
  • Tel şehriye (üç yemek kaşığı)
  • Nohut (iki veya üç yemek kaşığı)
  • Tavuk tableti (bir adet, dilerseniz tavuk suyu da kullanılabilir)
  • Su (iki kase, sıcak olacak şekilde)
  • Zeytinyağı (bir yemek kaşığı)
  • Tereyağı (yüz gram)
  • Tuz

Firik Pilavı Tarifi

Firik pilavımızı yapmaya başlarken ilk olarak zeytinyağımızı tenceremize döküyor ve biraz ısındıktan sonra içerisine tel şehriyelerimizi dökerek onları bir süreliğine ancak yanmayacakları şekilde kızartıyoruz. Bunun ardından elimizdeki 100 gram tereyağının 50 gram kadarını tenceremize ekliyor, tereyağımızın erimesini sağlıyoruz. Bunlar olurken bir kase kadar firiğimizi güzelce yıkıyor ve temizliyor, suyunu süzdükten sonra tenceremizdeki yağın içerisine döküyoruz.

Firiklerimiz bir süre kavrulduktan sonra bir gün önceden suda beklettiğimiz nohutlarımızı ve sıcak suyumuzu da tencereye boşaltıyor, tuz miktarını keyfimize göre ayarlıyoruz. Nohut hali hazırda çok zor pişen bir bakla olduğu için önceki günden ıslatmamazlık etmeyin.

Yemeğimizi artık bir süreliğine en üst ateşte, kaynama gerçekleştikten sonra da kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz. Yemeğimiz pişmeye devam ederken elde kalan tereyağımızın geri kalanını başka bir tava içerisinde iyice kızdırıyor, daha sonra tencerede pişen pilavımızın üzerine döküyoruz.

Tereyağımızı döktükten sonra pilavı şöyle bir karıştırıyor ve suyunu çektiğinden emin olduktan sonra altını kapatıyoruz. Altını kapattığımız pilavımızın üzerine bir kağıt havlu yerleştiriyor ve tencerenin kapağını kapatarak on beş dakika kadar demlenmesini bekliyoruz. Bunun ardından pilavımız servise hazır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.