Fasulyenin Faydaları Nelerdir

FASULYENİN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi15 Haziran 2018 | BESLENME

Fasulye türk mutfağının en değer verilen malzemelerinden bir tanesi çünkü hem ülkemizde çok miktarda yetişmesi hem de genellikle uygun fiyatlı olması, bunun yanında lezzetinin de kendine has olması, onu tercih edilir bir besin haline getiriyor. Hem kuru hem de yaş halde tüketimi yaygın olan fasulyenin faydaları nelerdir diyenler için gerekli araştırma sonuçlarını da bulduk.

Fasulye içeriğindeki B12, B6, D, C ve A vitaminleri ile adeta bir vitamin deposu denilebilir. Bunun yanında bol miktarda mineral içeren fasulye, vücudumuzun mineral ihtiyacını da ciddi anlamda karşılamaktadır. Protein bakımından çok çok zengin olması ise onu et yemeyenler için çok hayati bir bakla haline getiriyor. Yapılan araştırmalar, baklagiller içerisindeki fasulyenin, protein ihtiyacımızı ciddi anlamda karşıladığını gösteriyor.

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde hem yaşlanma hem de kansere karşı ciddi bir önleyici olan fasulye, hücrelerimizin enerji üretimi sonrasında ortaya çıkan serbest radikallerin temizlenmesinde de büyük rol oynamaktadır. Bu özelliği nedeniyle ailesinde kanser vakaları olanların fasulyeyi düzenli olarak tüketmeleri önerilmektedir.

Ayrıca beyin işlevlerinin gerçekleşebilmeleri ve sinir sisteminin doğru çalışması için de büyük bir önem arzeden K vitaminine ev sahipliği yapan fasulye, bu sayede yetersiz beslenmeden kaynaklı zihinsel problemlerin önünü alabilmektedir. Yapılan araştırmalar, migren ve baş ağrısı sorunlarına karşı da fasulyenin önleyici etkilerde bulunduğunu gösteriyor.

Bol lifli bir gıda olmasından dolayı fasulye hem doyurucu bir besindir hem de sindirim sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak düşük kalorisi sayesinde doyurucu olurken fazla kilolara da engel olmaktadır. İçeriğindeki faydalı bakteriler ise bağırsaklarımızın daha verimli bir şekilde çalışması için büyük etki göstermektedirler ve fasulye ile bu bakterileri vücuda almak mümkün.

Kalsiyum ve magnezyum içerikleri anlamında da bir hayli zengin olan fasulye, kadınlarda kemik erimesine engel olan bir işleve sahipken, bunun yanında çocuklarda kemik gelişimini de desteklemektedir. Ayrıca kolesterolün kontrol edilmesi konusunda da etkili olması, onu bilhassa kötü kolesterolden muzdarip olanlar için iyi bir seçenek haline getiriyor.

Cildi gençleştiren ve cildin kendini yenilemesine müsaade eden fasulye, bu nedenle güzelliğine önem verenlerin de tercihleri arasında bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.