Fasulye Kavurması Nasıl Yapılır Tarifi

FASULYE KAVURMASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi09 Temmuz 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Yeşil fasulye ya da taze fasulye maalesef ülkemizde yer yer sevilmeyen malzemelerden bir tanesi ve her ne kadar sebze ağırlıklı beslenenler bu bakliyatı sevseler de, bilhassa ete meraklı olanlar ondan uzak durmaya çalışıyorlar. Ancak sevmeyenlerin bile sulu fasulye yemeği yerine fasulye kavurması gördüklerinde bir nebze daha bu lezzete açık hale geldiklerini söyleyebiliriz. Dolayısıyla fasulye kavurması tarifimizle sizlere yeşil fasulyeyi sevdirmeyi bu tarifimizde amaç edindik. Uzun süredir hep aynı yemekleri aynı şekilde yapmaktan sıkılanların da taze fasulye kavurması ile aradıkları yeniliği bulabileceklerini söyleyebiliriz.

Fasulye Kavurması Malzemeleri

  • Yeşil fasulye (yarım kilo, taze)
  • Soğan (bir adet)
  • Sıvı Yağ (dört yemek kaşığı)
  • Domates (bir adet)
  • Biber (bir adet)
  • Su (bir su bardağı)
  • Yumurta (bir adet)

Fasulye Kavurması Tarifi

Fasulye kavurmamızı yapmaya başlarken fasulyelerimizi güzelce yıkıyoruz ve daha sonra onları iki veya üç parçaya bölüyoruz. Fasulyelerin uzun uzun makarna gibi olmasını isteyenler ise hiç bölme yapmadan yemeği hazırlamaya devam edebilirler. Bu konuda seçenek tamamen sizin ve damak tadınıza göre tercihte bulunabilirsiniz.

Fasulyelerimizi hazırlarken bir yandan da genişçe bir tencere içerisine sıvı yağımızı koyuyor, içine de ince doğradığımız soğanlarımızı ve biberlerimizi ekleyerek bir miktar kavurarak devam ediyoruz. Soğan ve biberlerimizin rengi değişmeye başladığında, artık fasulyelerimizi de içerisine dökebilir ve tenceremizin kapağını kapatabiliriz. Kapağını kapattığımız tenceremizdeki malzemeleri beş dakika kadar süre boyunca kısık ateşte pişirerek devam ediyoruz.

Malzemelerimiz biraz piştiğinde içerisine ince doğradığımız domateslerimizi de ekliyoruz ve ardından bir bardak da su ekliyoruz. Su ekledikten sonra tercih ettiğimiz çeşitli baharatları da ekleyebilir, biraz acı sos ekleyerek güzel bir acılık yakalayabiliriz.

Fasulyelerimizin suyu çekildiği zaman içerisine yumurtamızı da kırıyoruz ve biraz karıştırarak yemeğimizin hazır olmasını sağlıyoruz. Fakat yumurtadan hoşlanmayanlar hiç yumurta eklemeyebilirler, çok sevenler ise bir tane daha kırarak istedikleri tadı yakalayabilirler.

Eğer yemeğin susuz olmasını istiyorsanız, tek yapmanız gereken suyu azaltmak ve böylece biraz daha diri diri kalmalarını sağlamak. Özellikle de fasulye yemeğini sevmeyenler daha diri kavurmaları sevebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.