Evlilikte Stres Kaynakları

EVLİLİKTE STRES KAYNAKLARI

Yayın Tarihi09 Mart 2017 | EVLİLİK

Stres hayatın bir gerçeği ve aslında stres duygusu olmasa hayatımızda neredeyse hiç bir şeyi yapmamızın bir yolu kalmaz. Zira işleri tamamlamamız için bize baskı yapan hafif stres, maalesef yoğun ve uzun vadeli bir stres haline geldiğinde tam tersi şekilde hayatı olumsuz olarak etkiliyor. Dolayısıyla evlilikte stres kaynaklarının sebep olduğu uzun vadeli stres, sağlığı bozduğu gibi ruhsal anlamda da sıkıntılar ile baş etmenizi gerektiriyor ve evliliğin temeline bir dinamit yerleştiriyor. Bu nedenle evliliğinizdeki bu stres sebeplerini ortadan kaldırmanız ve daha huzurlu bir evliliğe adım atmanız gerekiyor.

Evlilikte çiftlerin stresli olmalarının en büyük sebebi genellikle maddi durumun iyi olmamasıdır. Hele bir de çocuk varsa, çiftler gelecek kaygısını daha fazla yaşarlar ve bu yüzden kendilerini baskı altında hissederler. Bu baskının özellikle erkekler üzerinde etkili olduğu biliniyor ancak günümüzde kadın erkek herkesin çalışmaya başlaması nedeniyle ekonomik baskının kadınlar tarafından da daha fazla hissedildiği bir gerçek. Dolayısıyla maddi durumunuzun ailenizin stres düzeyi üzerindeki etkilerini bertaraf etmek için ya daha çok kazanmalı ya da daha fazla tasarruf etmelisiniz.

Çiftler arasındaki gerilim de stresin bir diğer sebebi. Yapılan araştırmalar cinselliği düzgün yaşamayan çiftlerin ve önemli konularda ortak bir görüşe varamayan evlilerin daha fazla stres sahibi olduklarını gösteriyor. Her ne kadar pek çok sorunu konuşarak çözmek mümkün olsa da, bazen kadın ve erkekler kendi aralarında anlaşamıyorlar ve evlilik terapisine katılarak sorunların üstesinden gelmek mümkün oluyor.

Bazen yaşamda iyi gitmeyen bazı şeylerin stres kaynağı olabildikleri de bir gerçek ve bu sorunların ortadan kalkmaması halinde evliliğe sıçraması da mümkün oluyor. Yani evliliğinizi stressiz bir şekilde sürdürmek istiyorsanız iş ve ailenizle ilgili sorunlarınızın da çözüme ulaşması için çaba göstermeniz gerekiyor.

Yapılan araştırmalar, kötü alışkanlıkları olmayan, düzenli spor yapan ve iyi beslenen kişilerin genellikle daha düşük kaygı ve stres içerisinde olduklarını gösteriyor. Bunun yanında insanın kendisini hırslarından biraz arındırması, daha sade bir yaşam tarzı benimsemesi ve hayatını planlara göre yaşaması da stres faktörlerini azaltan durumlar arasında yer alıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.