Evlilikte Kıskançlığı Yenme Yolları

EVLİLİKTE KISKANÇLIĞI YENME YOLLARI

Kıskançlık özellikle Türkiye’deki evli çiftler arasında en büyük sorunlara yol açan etkenlerden bir tanesi. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından bazı zamanlar ucu kaçırılan kıskançlık her ne kadar sevgiye ve aşka dair işaretlerin maskesi ardında saklanmaya çalışılsa da işin ucu pek öyle değil, özellikle aşırı miktarlarda yaşandığında.

Kıskançlık sevgi ve aşka değil sahiplenmeye işaret eden bir durum ve bu aşırı sahiplenme duygusunu, kıskançlığı yenme yollarını arıyorsanız, kıskançlık nasıl yenilir sorusunu kendinize sormaya başladınız demektir. Sizin için işinizi kolaylaştırabilecek bir kaç maddeden bahsetmek istiyorum.

İşte kıskançlığı yenme yolları için bir kaç ipucu:

Kıyaslamayı bırakın, eşiniz, çevrenizdeki insanlar, siz ve diğer herkes kendine özel, nevi şahsına münhasır insanlardır. Bu nedenle eşinizi kıskanmanıza sebep olan kıyaslamalara sahipseniz, başka insanlarla kendinizi kıyaslayarak sinirleniyor, öfke krizleri geçiriyorsanız eşiniz için özel bir insan olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın, hiç kimse sizin bir benzeriniz yahut muadiliniz değil.

Kıskançlığı yenme yollarından bir tanesi de kendinizi gözlemlemek. Her kıskançlık krizi yaşadığınızda kendinizdeki değişimleri inceleyin. İçinizde uyanan negatif duyguları, hisleri, kalp atışlarınızı ve hem kendinize hem çevrenize verdiğiniz zararları gözden geçirin, bunlardan ders almaya çalışın. Yok yere girdiğiniz kıskançlık krizlerinin eşinizle aranızdaki gerçek sorunların temeli olabileceğini unutmayın.

Sevginin daha çok sevgi, kıskançlığın daha çok çirkinlik, kabalık ve üzüntü yarattığını her zaman hatırlayın. İster erkek ister kadın olsun herkesin kendisine verileni bir şekilde geri yansıttığını bilmeniz gerekiyor.

Enerjinizi eşinize ufak jestler yapmak, etkinliklere katılmak, ona sürprizler hazırlamak için kullanın. Kıskançlık için harcadığınız düşünsel enerjinin güzel eylemlere aktarıldığında bir o kadar üretken olabileceğine dikkat edin. Kıskançlığınızdan kazanmaya çalıştığınız enerji eşinizle güzel dakikalar geçirmenizi, birlikte daha çok vakit harcamanızı sağlayabilir. Böylece kıskançlığa sebep olabilecek nedenleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Yarını daha az düşünmeye çalışın. Elbette sadece bugün odaklı yaşamanın kötü olması kadar sadece yarını düşünmek ve kötü olaylara kendinizi hazırlamak da mutlu olabileceğiniz bugünü kaçırmanıza sebep olur. Kötü yarınları hayal ederek kendinizi daha da çıkmaza sokmak yerine anı değerlendirin.

Elbette bu tavsiyelerim evlilikte ve ilişkilerde kıskançlığı yenmenin büyük ilacı değil, ancak uğraşınızda size yardımcı olabilecek ufak ipuçlarıdır.

 

3 Responses to EVLİLİKTE KISKANÇLIĞI YENME YOLLARI

  1. Neşe diyor ki:

    Evlilik terapisti veya psikoloğa gidin

  2. sabis diyor ki:

    Asiri kiskancim içim içimi yiyor ne yapacam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.