Evlilikte Gebelikten Korunma Yolları

EVLİLİKTE GEBELİKTEN KORUNMA YOLLARI

Evlilikte gebelikten korunma yolları, bilhassa yeni evlenen çiftler veya bir defa çocuk sahibi olduktan sonra yeni bir çocuk istemeyen çiftler tarafından en çok bilgi sahibi olunmak istenen hususlar arasında yer alıyor. Ancak ülkemizde maalesef koruyuculuğu yüksek olan yöntemler yerine genellikle geri çekme yöntemi gibi daha ilkel yöntemler uygulandığı için, istenmeyen gebeliklerin adedi de bir o kadar fazla. Dolayısıyla sizler için değerlendirebileceğiniz gebelikten korunma yollarının en işe yarayanlarını bir araya getirdik.

Spiral

Spiral ülkemizde sıklıkla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden bir tanesi ve rahim içine yerleştirilmiş olan hormonlu veya bakırlı, T şeklinde bir aparat olarak tanımlanmaktadır. Bu cihaz, spermlerin yumurtaya ulaşmasına engel olarak gebelikten korumaktadır. Ancak hastalıkların geçişine engel olmadığı gibi, genellikle doğum yapmamış olan kadınlarda tercih edilmemektedir. Bir defa doğum yapan kadınlar için en uygun yöntemlerden birisidir. Lakin bazılarında adet düzenini bozabilir, sancı yapabilir veya kanamalara sebep olabilir. Tek bir spiral, genellikle 5 ila 10 yıl arasında devamlı koruma sağlamaktadır.

Prezervatif

Kondom olarak da adlandırılan bu korunma yöntemi, hastalıkların geçişine engel olabilmektedir ancak her cinsel ilişkide yeni bir prezervatif takılması mecburidir. Bunun yanında nadiren karşılaşılsa da, kondomun yırtılması gibi problemler, istenmeyen gebeliklerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Pek çok erkek cinsel uyarımı azalttığı için prezervatif kullanmayı istemez.

Doğum Kontrol Hapları, İğneleri ve İmplantları

Doğum kontrol hapı, doğum kontrol iğnesi veya doğum kontrol implantı olarak adlandırılan yöntemlerin hepsi, hormon desteği ile doğum kontrolünü sağlar ve böylece rahim asla yumurta döllemeye hazır olmaz. Bu yöntemlerin uzun vadede hormonal dengeyi bozduğu, rahim dokusu incelmesi yaptığı ve kansere sebep olabildiğine dair araştırmalar mevcut ancak pek çok kadın tercih etmeyi sürdürüyor.

Tüplerin Bağlanması

Kadınlarda tüplerin bağlanması, gebeliği sonsuza kadar durdurur ve böylece bir daha gebe kalmak mümkün olmaz. Ancak uzmanlar hiç gebe kalmamış olanlara bu operasyonu uygulamıyorlar çünkü tüpler yeniden açılsalar da gebelik elde etmek mümkün olmuyor. Bilhassa bir veya iki adet çocuğu olan kadınlara uygulanmaktadır.

Erkeklerde Kanalların Bağlanması

Erkeklerde testislerden kanallara sperm aktaran yolların bağlanması, menide sperm kalmamasını sağlar ve böylece kalıcı bir gebelik koruması elde edilir. Ancak çocuğu olmayanlarda pek tercih edilmemektedir. Kadınlarda tüplerin bağlanmasına oranla kısmen biraz daha geri dönülebilir bir operasyondur ancak bu konuda garanti mevcut değil.

Spermisit Kullanma

Cinsel ilişki öncesinde rahim ağzına sıkılan sperm öldürücü bir ilaç, bu noktaya gelen spermlerin ölmesine sebep olarak gebeliğe engel olmaktadır. Koruyuculuğu yüksek olmakla birlikte yine de az miktarda risk barındırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.