Evlilik Terapisi İşe Yarıyor mu

EVLİLİK TERAPİSİ İŞE YARIYOR MU?

Yayın Tarihi18 Haziran 2018 | EVLİLİK

Hepimiz büyük umutlarla evlilik kurumuna giriş yapıyoruz ve sevdiğimiz insanla ortak bir hayat kurabilmek için mücade ediyoruz ancak evliliklerin hepsi mutlu sonla maalesef bitmiyor. Pek çok kadın ve erkek, sevgililik veya nişanlılık döneminde hiç bir problem yaşamadığı halde, maalesef evlilik içerisinde sorunlar yaşıyor ve bu sorunlar bazen evliliğin bitmesiyle sonuçlanabiliyor. Ancak bazıları bu sorunların üstesinden gelebilmek için çareler arıyor ve evlilik terapisi işe yarıyor mu sorusunu kendilerine soruyorlar. Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık çünkü bazen evlilikleri kurtarmak için sadece bir kaç basit problemi çözmek bile yeterli olabiliyor.

Evlilik terapileri ilişkilerdeki temel ancak çözülemeyen problemlerin çözülmesi için bir uzman tarafından rehberlik sunulmasına dayanıyor. Bu problemler arasında iletişim problemleri, çiftlerin güvensizlikleri, cinsel problemleri ve aldatma gibi daha ciddi sorunlar yer almakta. Evlilik terapisinde her iki tarafın da hazır olması gerekiyor ve haftada bir saatlik bir seans genellikle evlilikteki problemlerin çözülmesi hususunda yeterli oluyor. Terapide çiftlerle hem aynı anda görüşme hem de ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştiriliyor ve bu nedenle uzmanın takip ettiği yolu izlemek gerekiyor.

Elbette evlilik terapileri her zaman bir çözüm olamayabiliyorlar çünkü bazı çiftler arasındaki görüş ayrılıklarının çok derin olması, onların çözülmelerini imkansız kılabiliyor. Evlilik terapistleri çiftleri bu tip problemler konusunda da bilgilendiriyorlar ve ayrılık ile sonlanması gereken ilişkilerde bu süreç konusunda da çiftlere yardımcı oluyorlar.

Evlilik terapilerinin temel hedefleri şu şekilde:

  • Kişilerin kendi psikodinamiklerini anlamalarını sağlama
  • Duygusal bozuklukların evliliğe verdiği zararları gösterme
  • Bireylerin bakış açılarının iyileştirilmesi
  • Gerginlik ve yetersizliklerin azaltılması

Evlilik terapistleri, evli olan çiftlerin artık sorunlarını kendi kendilerine çözemedikleri noktalarda devreye giriyorlar ve tabii ki bunun için her iki tarafın da gönüllü olarak terapilere katılması gerekiyor. Eğer bir taraf bu terapileri küçük görür ve onlara katılmak istemezse, herhangi bir sonuç almak da mümkün olmuyor.

Yeni evlenmiş olan çiftlerde yaşanan evlilik problemleri genellikle en büyük hedef oluyor ancak onlarca yıldır evli olup da evliliği temelden sarsılmaya başlayan bireyler için de terapilerin ciddi bir tamir edici etkileri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.