Evlilik Stresi Nasıl Atılır

EVLİLİK STRESİ NASIL ATILIR?

Evlenme sürecinin kadın ve erkekler için hayatlarında en unutmayacakları dönemlerden birisi olduğu aşikar. Bu dönemde yaşanan heyecan, telaş ve ailelerin tanışmasından kaynaklı ufak gerginlikler işin tuzu biberi ancak maalesef evlenen çiftler için her şey bu kadar da tatlı değil. Zira sonradan hatırlandığında güzel bir anı gibi gelse de, evlilik stresi o an için çiftlerin aralarının bile bozulmasına sebep olabiliyor. Dolayısıyla evlilik stresi nasıl atılır sorusuna bir cevap vererek tüm bu sürecin keyifli ve mutlu bir şekilde sürdürülmesini sağlamak gerek.

Evliliğe hazırlanırken yaşanan stresin en önemli kaynağı, özellikle farklı şehirlerden gelen aileler için örfler ve adetler. Ülkemizde tek bir adet bulunmuyor ve bazı temel adımlar haricinde tüm süreç değişiklik gösterebiliyor. Bu süreçte hem evlenen çiftler hem de aileler birbirlerine karşı anlayışlı olmalı, yaşanan uyumsuzlukları çözmek için bir orta yol bulmalılar. Her iki tarafın da istediği bazı şeylerin olmayabileceği anlayışla karşılanmalı ve bu konuda inat etmekten geri durulmalı. Bunun evlilik stresinin büyük bir kısmını ortadan kaldıracağından emin olabilirsiniz.

Tabii ki maddi konular da evlilik stresinin tetikleyicileri arasında. Pek çok çift aslında evliliğe maddi olarak hazırdır ancak o dönemde yapılan büyük harcamalar, sanki işin içinden çıkamayacaklar gibi bir algı oluşturur ve bu da maalesef uzun vadede stresi katlayarak arttırır. Halbuki evlilik masraflarının hepsini tek seferde yapmak gerekmiyor ve en az bir kaç aylık bir süreç mevcut oluyor. Evlilik kararı alındıktan sonra biraz tasarruflu olur ve ayağınızı yorganınıza göre uzatırsanız, herhangi bir stres yaşamadan maddi problemlerin üstesinden gelebilirsiniz.

Evlendikten sonra yaşamda ortaya çıkacak değişimler de insanları korkutabiliyor. Bilhassa geçmişte kendi başına yaşama deneyimi olmayan erkekler, evliliğin getireceği sorumluluklardan korkuyorlar ve bazen de ailelerine fazla bağımlı olabiliyorlar. Kadınlar ise üstlerine gelen yeni sorumlulukları fazla bulabiliyor, bilhassa sorumluluk paylaşımı yapmayan eşleri nedeniyle problemler yaşayabiliyorlar. Dolayısıyla evlilik sonrasında her iki tarafın da birbirinin yükünü üzerinden alacağını belirtmesi, evlilik stresinin azaltılması konusunda bir hayli yardımcı oluyor.

Evliliğe hazırlanırken her şeyi son ana bırakmamak da önemli. Stresten bir an önce kurtulabilmek için önemli işleri çok önceden yapabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.