Evlilik Sözleşmesi Nasıl Yapılır

EVLİLİK SÖZLEŞMESİ NASIL YAPILIR?

Evlilik sözleşmesi son senelerde biraz da medyatik bir etki sebebiyle ortaya çıkmış en popüler konular arasında. Hatta sözleşme istediği için arası bozulan çiftlere kadar pek çok konuya haberlerde denk gelmek de mümkün. Aslında evlilikte her iki tarafı da koruyan bir yapıya sahip olan evlilik sözleşmesi, çiftler arasındaki evliliğin sona ermesi halinde mal bölüşümünün çok daha kolay bir şekilde yapılmasına olanak tanıyor ve tarafların hakimin kararları sebebiyle zarara uğrama ihtimalleri düşüyor. Evlilik sözleşmesi nasıl yapılır sorusuna çok fazla detaya inmeden bir cevap verelim, çünkü detayları avukatınızla konuşmanız gerekli!

Halk arasında evlilik sözleşmesi olarak bilinse de aslında yapılan sözleşme hukukta mal rejimi sözleşmesi olarak geçmektedir. Bu sözleşme sayesinde boşanma sırasında malların nasıl tasviye edileceğine önceden karar verebiliyorsunuz ancak her evlilik sözleşmesi aynı olmadığı için bu mal rejimi sözleşmesinin her çifte özel olarak hazırlanması daha yerinde olacaktır.

Evlilikten önce yapılması gerektiği zannedilen evlilik sözleşmesi, aslında evlendikten sonra ve hatta evlendirme memuru tarafından nikah sırasında da yapılabilir. Lakin nikah sırasında yapılan sözleşmeler kişiye özel olmuyorlar ve şablondan seçim yapma şekilde ilerlendiği için hukuken tam anlamıyla sağlıklı da değiller.

Sözleşmenin hazırlanmasında boşanma avukatları uzmanlıklarını gösteriyorlar ve daha sonra noterde sözleşmenin onaylanması tamamlanıyor. Sözleşmenin onaylanması için elbette kimliğiniz ve üç tane de vesikalık fotoğrafınız gerekli. Yabancı eşi olanlar ise yeminli tercümandan onaylı bir pasaport sağlamalılar.

Evlilik sözleşmesinde bazı bölümlerin şablona göre standart kalmaları gerekli olsa da, hukuken sözleşmenin belli kısımlarında taraflara düzenleme yapma şansı da getirilmiştir. Temel şablonlar ise edinilmiş mallara katılma, mal ayrılığı, paylaşmalı mal ayrılığı ve mal ortaklığı olarak karşımıza çıkıyorlar. Hiç bir sözleşme yapılmaması halinde geçerli olan mal paylaşım rejimi ise edinilmiş mallara katılma adı verilen rejimdir.

Uzmanlar günümüzde evlilik sözleşmesinin çiftlerin ayrılması sırasında pek çok işlemi daha sancısız ve psikolojik anlamda da sağlıklı bir hale getirdiğini belirtiyorlar. Böylelikle mal paylaşım çatışmaları azalıyor ve ayrılık halinde herkes kendi payına düşenin ne olduğunu bildiği için planını da önceden yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.