Evlilik Korkusu Neden Olur, Ne Yapmalı

Evlilik Korkusu Neden Olur, Ne Yapmalı?

Evlilik aile kurumunun esas temeli ve tabii ki pek çok kadın ve erkek, evliliğe uygun bir insan bulmak ve onunla hayatını birleştirmek için çaba gösteriyor. Ancak sanılanın aksine, evlenmeyi çok isteyenlerin bile büyük bir kısmı kendini evlilik korkusu içerisinde bulabiliyor. Aslında toplumda çok yaygın olarak karşılaşılan evlilik korkusu neden olur ve evlilik korkusuna karşı ne yapmalı soruları da bu noktada büyük bir önem kazanıyor.

Evlilik korkusunun en temelinde aslında varolan hayat düzeninin bozulması yer alıyor. Zira evlilik dönemine dek sürdürülen hayatın konforuna ve düzenine alışmış olan kişiler, evlilik ile yaşanacak olan büyük değişime kendilerini hazır hissetmiyorlar ve bu noktada bir süre sonra evlilikten ciddi anlamda korkma durumu ortaya çıkıyor. Bu nedenle, evliliği hayat düzeninde bir bozulma olarak değil, yeni bir düzene geçiş olarak görmek sizlere fayda sağlayacaktır. Unutmayın ki insanlar konfor alanlarından dışarı çıkmadan hayatın gerçeklerini göremezler ve evlilik de hayatınızda yepyeni, heyecanlı bir dönemin açılmasına vesile olacak.

Lakin bazı vakalarda ise evlilik korkusunun sebepleri değişken olabiliyor. Özellikle erkeklerde, evini geçindiremeyeceğine dair yaşanan korku, geçim sıkıntısı kaynaklı korkular arasında bulunuyor. Kadının çalışmadığı evliliklerde daha da öne çıkan bu durum, erkekler üzerinde büyük bir toplumsal baskı ve korkunun oluşmasına sebep oluyor. Hatta toplumsal olarak verilen rollerden dolayı kadının çalıştığı ancak erkeğin çalışmadığı durumlarda bu korku kendini tam anlamıyla bir fobiye bırakıyor.

Geçmiş senelerde yaşanmış olan aile içi problemler ve aile evinde çok rahat olmak da evlilik korkusunu tetikleyebiliyor. Çocukların evde hiç sorumluluk almamaları ve çok rahat yaşamaları, onların evlilikteki sorumluluklardan korkmaları ile sonuçlanabiliyor. Fakat mutsuz ailelerde büyümüş olan çocuklar ise aynı ailevi sorunların kendi evliliklerinde de ortaya çıkabileceğini düşündükleri için ayrı bir korku içerisine girebiliyorlar. Bu nedenle gençlerin huzurlu bir ailede yetişmeleri önemli, fakat hiç sorumluluk almayacak kadar rahat olmamaları da gerekli.

Müstakbel eş adayınızın bu tür korkulardan sıyrılabilmesi için ilk önce korkularının temelinde ne olduğunu öğrenmeli, bunun ardından korkularının yersiz olduğunu göstermek için onu rahatlatmalısınız. Korktuğu şeyler konusunda onu iyice sıkıştıracak eylemlerden ise kesinlikle uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.