Evlilik İçin Sağlık Raporu

EVLİLİK İÇİN SAĞLIK RAPORU

Yayın Tarihi29 Ekim 2017 | EVLİLİK

Evlenmek isteyen çiftler, bu süreçte bir sağlık raporu almaları gerektiği konusunda bilgilendiriliyorlar ve pek çok kişi bu raporun neden talep edildiği konusunda biraz şüpheli diyebiliriz. Halbuki genel toplum sağlığının korunması için istenen bu raporun evlenmek isteyen çiftlerin kendilerine de faydalı olduğu kesindir. Sizlere evlilik için sağlık raporunun temel işlevlerini biraz aktarmaya karar verdik.

Şu anda mevcut olan kanunlara göre, evlilikten önce sağlık taramasından geçmemiş olanlar ve bu sağlık taramasına göre evlenmesinde sakınca görülenler, maalesef evlenemiyorlar. Zira bu raporun en temel hedefi, çiftlerin herhangi bir cinsel hastalığa sahip olup olmadıklarının belirlenmesidir. Bazı vakalarda çiftlerden birinin hastalığının farkında olmaması ve bu nedenle eşine hastalığı bulaştırabilmesi, ayrıca farkında olanların da hastalıklarını saklamaları, bir önlem olarak sağlık raporunun talep edilmesini gerektirmektedir. Bunun yanında diğer hastalıklar, kan uyuşmazlığı gibi vakalarda da bir önlem olarak tarafların bilgilendirilmesi hedeflenmektedir. Zaten sağlık raporunda herhangi bir olumsuzluk olması halinde müstakbel eş adayınıza da bir kısa mesaj ile sizin raporunuz hakkında bir bilgilendirme yapılmakta, herkesin bilgi sahibi olması sağlanmaktadır.

Sağlık raporunuzu alabilmek için tek yapmanız gereken ikametinizin bulunduğu ilçedeki aile ve toplum sağlığı merkezlerine başvurmak. Bazı yerlerde ise sağlık ocaklarından da bu rapor alınabiliyor ancak yerel uygulamalarda farklılıklar olabildiği için belediyenizden işin aslını da öğrenebilirsiniz. Özellikle akciğer filmlerinin her zaman her yerde çekilememesi nedeniyle pek çok kişinin verem savaş dispanserlerine yönlendirildiği de bilinmektedir. Lakin akciğer grafisi her yerde her adaydan talep edilmeyebiliyor da. Bu konuda başvurduğunuz kurum sizi gerekli yerlere yönlendirecektir.

Bazı yerlerde özel hastaneler vasıtasıyla da rapor almak mümkündür ancak özel yerlerden alınan bu raporu yine devlet kurumlarına onaylatmak gerekmektedir. Tüm işlemlerin yaklaşık olarak bir gün sürmesi nedeniyle tüm işlemleri devlette halletmek en azından onay işlerinden kurtulmanızda yardımcı olacaktır.

Sağlık raporunda Hepatit B ve C, bel soğukluğu, frengi, AIDS ve diğer cinsel yollarla bulaşan hastalıklara dair gerekli testler gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında gelecekte doğması muhtemel çocuğunuzda anemi riskinin olup olmayacağının görülmesi için anemi testleri de raporlara dahil edilmektedir. Elbette her zaman yapılan kan sayımı, kan grubu teşhisi gibi testler de yine rapor içerisinde yer almaktadır.

Testler sonucunda AIDS’e, akıl hastalıklarına, cüzzama, bel soğukluğuna ve vereme sahip olmanız durumunda evlenme izniniz yoktur. Gerekli tedaviler yapıldıktan sonra hastalığı yayma riskiniz olmadığı ortaya konulursa, evlenmenize mani yoktur raporu verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.