Evlilik İçin Aşk Yeter mi

EVLİLİK İÇİN AŞK YETER Mİ?

Basın ve medyanın algılarımızı ne kadar etkilediği ortada ve bunun en çok ortaya çıktığı konulardan bir tanesi de ilişkiler ve evlilik. Zira o kadar çok yerde aşkın mutlu bir evlilik için en gerekli şey olduğunu görüyoruz ki, aşk haricindeki diğer faktörleri genellikle gözardı ediyor, aşık ama mutsuz çiftler arasındaki yerimizi alıyoruz. Halbuki gerçek hayat senaristlerin bulanık fantazilerindeki ilişkilerden çok daha farklı ve bu yüzden dikkatli olmak gerek. Evlilik için aşk yeter mi sorusuna bir cevap aradık ve bu konuyu irdelemeye karar verdik.

Bir ilişkide aşk ve sevgi elbette azımsanmayacak bir öneme sahip. Çünkü bunlar olmadan herhangi bir şekilde ilişkiyi sürdürmek mümkün değil. Lakin birbirine aşık ancak iletişim kuramayan, anlaşamayan herhangi bir çiftin evliliğini mutlu bir şekilde sürdürebilmesi de bir o kadar imkansız. Çıkan her tartışmada günlerce küs kalmak, yapmak istenenlerde ortak nokta bulamamak, anlayışsız ve agresif olmak, ilişkinin dibine dinamiti döşeyecektir. Bu yüzden ilişkinizde sadece aşkı değil, o kişiyle nasıl bir iletişim kurabildiğinizi de dikkate almanız gerek. Birinin ak dediğine ötekiniz sürekli kara diyorsa, ortada bir sorun var demektir.

Bazen birlikte olduğumuz kişinin sosyal çevresinden hoşlanmadığımız olur. Hatta bu durum karşılıklı olduğu için iki taraf da birbirinin arkadaşlarıyla birlikte olmaktan hoşlanmaz. Fakat bir süre sonra ortak olarak başka insanlarla görüşme imkanı ortadan kalktığı için ilişkide bir tekdüzelik de meydana gelebilir. Sosyal çevre konusunda ortaklığın hiç olmaması çiftlerin paylaşabilecekleri şeyleri de sınırlandırdığı için ilişkinin kalitesi giderek düşer. Bu noktada aşk tek başına çözüm olmaz ve evlilik sıradanlıktan dolayı mutluluk verici yapısını yitirir.

Bazı çiftlerin maddi anlamda uyumsuz olmaları da maalesef evliliklerin yapısının bozulmasına sebep oluyor. Eli çok açık bir erkeğin tutumlu bir kadınla birlikte olması sorun yaratabilirken, birikimlerin nereye yatırılacağı da maalesef problem haline gelebiliyor. Zira bir taraf lüks bir araçla tatmin olurken, diğeri ev alarak yatırım yapmak isteyebiliyor. Bilhassa ekonomik durumu kısıtlı çiftlerde bu sorun giderek daha belirgin hale geliyor.

Çocuk isteği ise çiftlerin arasını en çok bozan şeylerden birisi. Çocuk yapmak isteyen bir tarafa karşın diğer tarafın tam tersini düşünmesi, yahut çocuğun yetiştirme tarzındaki farklılıklar maalesef evliliklerin sonlanmasıyla bile sonuçlanabiliyor. Bu sebeple ilişkinizi sürdürürken bu tip farklılıkları dikkate almalı ve sadece aşkla hareket etmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.