Evlilik Hazırlıklarında Yaşanan Sorunlar

EVLİLİK HAZIRLIKLARINDA YAŞANAN SORUNLAR

Yayın Tarihi18 Ekim 2012 | EVLİLİK

Evlilik hazırlıkları evlenmek isteyen her çiftin yaşadığı, hem zorlukların, moral bozukluklarının hem de sevinç ve güzel anların birlikte yaşandığı nadir deneyimlerden bir tanesi. Yapılan araştırmalara göre çiftlerin %10’u evlilik hazırlıkları sırasında ayrılıyor ve bunun sebepler çoğunlukla bu zorlu dönemin beraberinde getirdiği stres ve pek çok kişinin olaya müdahil olmasından kaynaklanıyor.

Evlilik hazırlıklarında yaşanan sorunlar çoğunlukla dişe tırnağa dokunmayacak sorunlar olmalarına rağmen bu kadar önem arzetmeleri aileler arası hassas ilişkilerin ve bu geçiş sürecinin sancılarından kaynaklı. Eğer siz de yakın zamanda evlilik hazırlıklarına girişmeyi planlıyorsanız yaşanan sorunlara dair tavsiyelerimize göz atmalısınız.

Müstakbel eşinizin ailesi sizin aileniz sizin için ne kadar değerli ise onun için de öyle. Bu nedenle karşınızdaki aileye karşı saygınızı korumanız, alttan alarak güleryüz göstermeniz onların da bir süre sonra davranışlarına dikkat etmelerini sağlayacaktır. İyi niyetinizi onlara bu şekilde göstermekten çekinmeyin ve hazırlık işlerini bir güç mücadelesine dönüştürmemeye çalışın.

Kendi ailenizin de evlilik hazırlıkları sırasında size sorunlar yaşatması mümkün. Yerine göre onları dinleyerek ve kalplerini kırmadan sorunlara çözüm getirmeye çalışın.

Hem kendi ailenizin hem de eşinizin ailesinin ufak tefek isteklerini yerine getirerek, onlara küçük hediyeler vererek ve mutlu anlar yaşatarak bu yorucu evlilik hazırlıkları dönemini çok daha az sorun yaşayarak tamamlayabilirsiniz.

Ailelerin isteklerine uymayacaksanız bile yapacağınız şeyler konusunda onları bilgilendirip fikirlerini almalısınız ki böylece hem onların deneyimlerinden faydalanma şansı elde edebilir hem de onlara değer verdiğinizi kolaylıkla gösterebilirsiniz.

Eğer kendi kararlarınızı vermek sizin için önemliyse bir çift olarak verdiğiniz kararları her iki ailenize de tatlı dille ve sebeplerini belirterek anlatın. Bu şekildeki yaklaşımınız sizin de bağımsız birer aile oluşturmaya başladığınızı onlara gösterecek ve size bakış açılarını değiştirecektir.

Eşinizle birbirlerinizin ailesine nasıl davranmanız gerektiğini karşılıklı olarak oturup konuşun. Böylece belirlediğiniz ortak strateji sayesinde tutarsız ve rahatsız edici davranışlardan kaçınabilir ve bu stresli dönemi çok daha rahat bir şekilde atlatabilirsiniz.

3 Responses to EVLİLİK HAZIRLIKLARINDA YAŞANAN SORUNLAR

 1. erhan diyor ki:

  erhan diyorki ben özgeyle evlenmek istiyorum ona göre gelecek hazırlıyorum…gamze bunu anlayamadı….nezakki savrulldum durdum…….özgeyle ben evlenirsem.. yo pişman degilim …

 2. erkan diyor ki:

  Merhaba yazınızı çok pozitif buldum ve web sitemde paylaştım.. Sakıncası yoktur umarım 🙂 Kolay gelsin..
  http:// www. ucrenkfotografcilik. com/evlilik-hazirliklarinda-yasanan-sorunlar

 3. Mustafa Okumuş diyor ki:

  Çok güzel noktalara değinmişsiniz. Tebrik ederim gerçekten de evlenecek çiftlerin okuması yararlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.