Evliliğin İlk Yıllarında Yaşanan Sorunlar

EVLİLİĞİN İLK YILLARINDA YAŞANAN SORUNLAR

Yayın Tarihi14 Nisan 2016 | EVLİLİK

Bir evliliğin en zor yılları genellikle ilk yıllarıdır ve bu nedenle boşanmalar da genellikle bu zamanlarda gerçekleşir. Son senelerde evlendikten sonra bir kaç yıl içerisinde boşanmak çok yaygın bir hale geldi ve bu nedenle evliliğin ilk yıllarında yaşanan sorunlar hakkında bir kaç değerlendirmede bulunarak sizlere daha mutlu bir evlilik için yol gösterici olmaya çalışacağız.

Aileler Arası Sınırları Koruyamamak

Özellikle ülkemizde, hem kadın hem de erkek tarafının aileleri genellikle gençlerin yaşantılarına müdahale etmek için adeta pusuda beklerler. Bu durum ise maalesef çiftlerin hayatında gereksiz gerginlikler oluşmasına neden olur ve bir süre sonra sorunlar aileler arasına bile yayılmaya başlar. Bilhassa müdahaleci bir aileye sahip olanlar, eski aileleri ve yeni aileleri arasındaki sınırları çok iyi belirlemeli, sürekli olarak eşlerini aileleri ile çatışmaya sürükleyecek şeylerden kaçınmalılar. Özellikle de erkeklerin biraz fazla anneci olabilmeleri ve kadınların da ailelerinin sözünden çıkmama eğilimleri, maalesef evliliklerin ilk yıllarında büyük sorunlar doğuruyor.

Bekarlık ile Evliliği Ayıramamak

Uzun yıllar boyunca bekar bir şekilde yaşamak, elbette bir yaşam tarzının oluşmasına neden oluyor ancak maalesef yaşlar ilerledikçe bu hayattan kopmak da bir o kadar zor oluyor. Tabii ki herkesin kendine bir kişisel alan yaratması mecburi ancak bu alanın çok geniş olması, maalesef eşlerin arasını açıyor ve ortak bir evin idare edildiği duygusunu ortadan kaldırıyor. Eğer eşinizle ilk senelerinizi keyifli geçirmek istiyorsanız, sorumluluk almayı ve ortak bir evde yaşadığınızı unutmamalısınız.

Sabırsızlık ve Fevri Davranışlar

Bazı insanların karakterleri genel olarak sabırsız ve fevri olabiliyor ancak maalesef karşılaşılan sorunlarda bu şekilde davranmak, bir süre sonra eşinizin giderek sizden soğumasına neden oluyor. Özellikle de henüz birbirine tam olarak uyumlu hareket edemeyen yeni evli çiftler, henüz çocuk yapmadan boşanalım düşüncesiyle ilk yıllarda ayrılabiliyorlar. Bu nedenle doğru iletişim ve davranış şekilleri konusunda kendinize çeki düzen vermelisiniz.

Sevgi ve Uyum

Bir evliliğin bilhassa en tehlikeli olan ilk dönemlerini atlatmak için, hem sevgi hem de uyum gerekiyor. Maalesef bunlardan bir tanesinin eksik olması, evliliğin altına bir dinamit yerleştiriyor. Evlenmeden önce her iki niteliğe de sahip olduğunuzdan emin olmayı kesinlikle unutmamalısınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.