Evli Kadınlar Neden Mutsuz

EVLİ KADINLAR NEDEN MUTSUZ?

Çevremizdeki evliliklere kısa bir göz attığımızda, kadınların genellikle mutsuz bir profil sergilediklerini görebiliyoruz ve maalesef bu durum evli kadınlar neden mutsuz sorusunu kendimize sormamızı gerektiriyor. Her ne kadar mutsuz erkeklerin de olduğu evlilikler mümkün olsa da, kadınlar bilhassa iş yüklerinin daha fazla olması nedeniyle mutsuzluğa biraz daha eğilimli gibi görünüyorlar. Elbette bunda tek faktör bu değil ve toplumsal geleneklerin de sebep olduğu çok sayıda mutsuzluk kaynağı var. Sizler için evlilikte mutsuzluğunuza sebep olabilecek temel faktörleri bir değerlendirdik.

Pek çok kadının mutsuzluğunun en temel sebebi, kendini gerçekleştirmekten uzak olması. Erkekler biraz daha hedef odaklı varlıklar oldukları için olmak istedikleri kişi olma adına pek çok şeyden feragat edebiliyor ve hedeflerine varana kadar mücadeleyi bırakmıyorlar. Kadınlar ise daha empatik olmanın bir getirisi olarak, kendilerinin yanısıra çevrelerini de daha fazla önemsiyor, başka insanların sorunlarını çözmek ve onlara bakmak için mücadele içerisine giriyorlar. Bu durum ise eşlerin, çocukların kadından gelecek yardıma bağımlı olmalarına sebep olarak kadına daha da iş yükü bindiriyor. Bu durumda maalesef kadının kendi hedeflerine ve amaçlarına ulaşması için yeterli zamanı ve enerjisi kalmıyor. Dolayısıyla biraz bencil olmak size iyi gelebilir.

Son senelerde hem bir işte çalışan, hem ev işlerini ve yemeği yapan, hem de çocuklar ile ilgilenen kadınların adedinde ciddi bir artış var. Bazıları bunu süper kadın veya süper anne sendromu olarak tanımlıyor. Bir kaç sene boyunca bu tempoyu devam ettirebilen kadınlar, maalesef bir süre sonra tükenmişlik yaşıyorlar ve neticesinde aradan geçen yılların boşa gittiğini fark edip mutsuz oluyorlar. Mutlu bir kadın, eşiyle sorumluluklarını paylaşan kadın olacaktır ve bu durum onun tükenmesine engel olacaktır. Her işin sizin başınıza düşmesine engel olmalısınız.

Erkekler genellikle kadınlar kadar empati sahibi değillerdir ve bu nedenle eşlerinin kendi istedikleri yöne çekilmesi gerektiğini düşünürler. Bu durum bilhassa kendi gelirine sahip olmayan ev hanımlarının kişiliğinden ödünler vermesini gerektirir ve uzun vadede tatminsizlik, mutsuzluk yaratır. Eğer eşinizin size bakış açısına dair problemleriniz varsa bunları bastırmamalı, onunla konuşarak mutsuzluğunuzun sebeplerini paylaşmalı, bir çözüm bulmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.