Evlenmeden Önce Nelere Dikkat Edilmeli

EVLENMEDEN ÖNCE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Evlenmek hayatımızın bir noktasında hepimizin ciddi ciddi düşündüğü eylemler arasında ve kadınlar da erkekler de illa ki bir yaşta kendilerine uygun bir insanla evlenmeyi uygun görüyorlar. Bunun istisnası olan az sayıda insan olsa da toplumun büyük bir kesimi için evlenmek hayatın bir gerçeği. Ancak evlenmeden önce nelere dikkat edilmeli sorusunu kendimize sormak çok önemli çünkü bu soru sorulmadan evliliğe kalkışıldığında maalesef daha sonra pişmanlıklar da mümkün hale geliyor. Pişmanlıklara engel olmak ve doğru bir yuva kurabilmek için evlilik öncesinde dikkate alınması gereken pek çok şey var.

Bu sorulardan ilki, karşınızdaki insanı tanıma düzeyiniz. Pek çok insan bu tanıma sürecinin aylar ve hatta yıllar aldığını düşünür ancak birini tanımak için gereken süre, o kişi ile geçireceğiniz kaliteli vakit ile ters orantılıdır. Yıllarca sürmüş ancak karşınızdaki insanla düşük kaliteli zaman geçirdiğiniz bir ilişkide, onu gerçekten tanımanız zor olurken, sevgilinizin her halini gördüğünüz kısa süreli bir ilişki onu daha fazla tanımanıza fayda sağlayabilir. Bu nedenle sevdiğiniz ve evlenmeyi düşündüğünüz insanın sevinçli, umursamaz, kızgın, öfkeli, mutsuz veya mutlu her türlü ruh halini önceden görmelisiniz. Çünkü bu ruh hallerinde sizin hoşunuza gitmeyecek çok sayıda eylemi olabilir ve evlendikten sonra bunları değiştirmek de imkansız hale gelir.

Evliliklerde en çok tartışmanın yaşandığı konulardan bir tanesi ise çocuk konusudur. Bazıları evlendikten hemen sonra bir de çocuk yapmayı isterken, bazıları bir kaç sene ve hatta on sene bile beklemeyi isteyebilirler. Dolayısıyla evleneceğiniz kişinin çocuk konusundaki düşüncelerine dikkat etmeli ve bunların sizin için ne kadar önemli olduğunu değerlendirmelisiniz. Bu konuda çok ters görüşlerinizin olması evliliği zedeleyebilir.

Maddi geçiminizi nasıl sağlayacağınız da evliliğin önemli bir noktası. Bazıları elde ettikleri geliri ayrı hesaplarda tutmak isterler, kimileri ise tek bir hesapta birleştirerek öyle harcar. Fakat bir tarafın fazla savurgan, bir tarafın fazla tutumlu olduğu hallerde bu durum çiftler arasında sorunlar yaratmaya başlar. Bu sorunların üstesinden gelip gelemeyeceğinizi karşılıklı olarak değerlendirmelisiniz.

Bu üç temel nokta evlilikte sormanız gereken en büyük soruları oluşturuyorlar fakat sizin için hayatınızda önemli olan farklı şeyleri iyi değerlendirmeli ve evlilik konusunda bunları dikkate almalısınız. Örneğin hayvan besleme, hobiler, yemek yapma gibi konular sizin için önemliyse bunu evlenmeden önce müstakbel eşinizle görüşmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.