Evlenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

EVLENMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

Yayın Tarihi15 Haziran 2017 | EVLİLİK

Evlilik kararı kadın ve erkekler için hayattaki en zorlu kararlardan birisi olabilir ancak pek çok kişi aslında evliliğe yanlış beklentiler ile girdiği için bu kararının pişmanlığını sonradan yaşayabiliyor. Dolayısıyla evlenmeden önce bilinmesi gerekenler konusunda bir kaç kelam etmeye karar verdik. Zira bu kararı aldığınızda artık hayatınız tamamen değişecek ve kendinizi yeni hayata hazırlamanız gerekiyor.

Evlenen bireyler, müstakbel eşlerinin evlilik içerisinde bir dönüşüm içerisine gireceğini sanırlar ve bu en büyük yanılgılardan bir tanesidir. Zira insanlar elbette seneler içerisinde değişim gösterirler ve uzun yıllar sonunda gençlikleri ile hiç bir ilgileri dahi olmayabilir. Ancak evlendikleri için değişen insanlar neredeyse yoklar denilebilir. Dolayısıyla evliliğin ardından partnerinizin hemen hayallerinizdeki erkek veya kadın olacağını düşünmemeli, onun şimdi neyse evlenince de o olacağını aklınızdan çıkartmamalısınız. Evlenmeden önce birisini bu derece dönüştürmeyi düşünüyorsanız zaten bu mantığı da bir kenara bırakmalısınız çünkü evlilik insanları değiştirme kurumu değil.

Evlendikten sonra ailelerin tutumlarının nasıl olacağını da genel hatlarıyla evlenmeden önce anlayabilirsiniz ve bu aslında gerekli. Partnerinizin ailesi ile olan ilişkilerini incelemeli, ailesinin evliliğe karışmasına müsaade edip etmeyeceğini kestirmelisiniz. Zira ailesinin sözünden çıkmayan kadın ve erkekler, evlilik döneminde büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep oluyorlar çünkü evliliğe dışarıdan gelen müdahaleler evliliğin temellerinin çatırdamasına sebep oluyorlar.

Tabii ki tüm bilmeniz gerekenler karşı tarafa ait değil. Kendinizi ne kadar iyi tanıdığınız ve evliliğe hazır olup olmadığınız da bilmeniz gerekenler arasında. Pek çok kişi, evliliğin sonrasında aslında evlilik hayatına tam olarak hazır olmadığını farkediyor ve bu nedenle kendini yaşamak istemediği bir hayatın içerisinde bulmuş oluyor. Dolayısıyla her zaman karşı tarafın niyetini irdelemeyi bırakmalı, biraz da kendimize göz atarak başkalarını mutlu edip edemeyeceğimizi değerlendirmeliyiz.

Evliliğin maddi yüklerinin nasıl paylaşılacağına dair planlamaların da evlilikten çok önce hazırlanmaları gerekiyor. Özellikle evlilik döneminde yapılan ağır masraflar, evlilik hayatını yeni evli çiftler için birer zehir haline getirebiliyorlar ve ödenmesi gereken krediler, çiftlerin bütçelerinde kocaman bir delik açıyorlar. Kendinizi maddi olarak hazırlamadan evlilik yükünün altına girmekten kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.