Evlenince Para Biriktirmenin Yolları

EVLENİNCE PARA BİRİKTİRMENİN YOLLARI

Bekarken para biriktirmek, hele ki ailesinin yanında yaşayanlar için, oldukça kolay. Zira bu dönemde sadece kendinizden sorumlu oluyorsunuz ve karar alırken de genellikle tek başınıza aldığınız kararlar para biriktirmeniz için yeterli oluyor. Fakat evlenince işler biraz daha değişiyor diyebiliriz. Artık tek bir kişi değilsiniz ve artan pek çok masrafınız var. Evlenince para biriktirmenin yolları işte tam da bu noktada devreye giriyor diyebiliriz.

Altınları İyi Değerlendirin

Düğününüzde bol miktarda altın alacaksınız ama bunun yanında bir o kadar da nakit elinize geçecek. Hem hırsızlara davetiye çıkarmamak hem de altını daha kolay değerlendirmek için, tüm takılanları bankada bir altın hesabı açtırarak oraya yatırabilir, böylelikle fiziksel olarak altına sahip olma derdinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca nakitlerinizi de altına bu şekilde hemen çevirmiş olmanız, onları harcamanızın önüne geçecektir.

Kampanyaları İyi Takip Edin

Artık bir değil iki kişi için alışveriş yapıyorsunuz ve dolayısıyla alışverişlerinizdeki masraflar da artıyor. Özellikle de tek bir kişinin çalıştığı ailelerde kampanya ve indirimleri takip etmek, hayatı büyük oranda kolaylaştıracaktır. Elbette kampanyalardan elde ettiğiniz karı başka bir şeye harcamamanız, onu direkt olarak birikimlerinize eklemeniz gerekiyor. Aksi taktirde sadece daha fazla ürün alacağınız ve birikimsiz kalacağınız bir gerçek.

Faturalara Dikkat

İki kişinin evde olması, daha fazla cihazın ve ışığın açık kalacağını, daha fazla odada ısınma gerekeceğini ve su kullanımının artacağını gösteriyor. Halbuki kullanılmayan odalardaki ışıkları hemen kapatarak, farklı odalarda iş güç yapmak yerine aynı odada bulunmak ve o odayı ısıtmak gibi çözümler, faturaları düşürerek size biriktirecek kaynak yaratacaktır.

Paranızı Ortak Yönetin

Kazandığım parayı eşime vereyim de o yönetsin diyorsanız, evin gelirini iki kişinin birden yönetmesi gerektiğini belirtelim. Dolayısıyla ortak bir havuz oluşturun ve harcamalarınız üzerine biraz kafa yorun. İki kişinin birden bu işe kafa yorması, gereksiz harcamalara engel olacaktır ve biriktirmek için kaynakların oluşmasını sağlayacaktır.

Tatilleri Önceden Planlayın

Tatil yapmak herkesin hakkı ama her sene bir sürü paranın tatile gittiği de bir gerçek. Mümkün mertebe tatillerinizi çok önceden planlamaya çalışın ve böylece en yüksek indirimleri elde edin. Aksi taktirde hem otellerde hem de uçaklarda inanılmaz fiyatlarla karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.